Reportáže

Ostravská Vinárka vybírá skvělá vína a přitahuje muzikanty všeho druhu

Děti se vracejí z prázdnin do škol – rodiče slaví! Počasí se vrací k normálním teplotám – kardiaci slaví! Muzikanti se vracejí ze svých cest, dovolených a festivalů – majitelé barů a hospůdek slaví!

Tak se i v Ostravě první středu v září sešli muzikanti i nemuzikanti ve Vinném sklepě u mostu – to je oficiální název, ale každý ho zná jako Vinárku. Kromě výběru skvělých vín se tam občas schází výběr muzikantů, jež svolává Jirka Dihel, který už spoustu let hraje s kapelou Hrnek.

Středa 6. září byla první po létě, kdy jsou všichni rozlítaní někde po světě a Vinárka se nekoná.

Pokud byste čekali, že se ve Vinárce hraje hlavně Jessie James a podobné písně, jste na omylu. Ne, že by se nevytáhly, ale díky rozmanitosti muzikantů uslyšíte folkařinu, Olympic nebo Petra Kalandru – záleží, kdo zrovna přijde. 

Foto: Archiv Lenky Mandoli

Jirka mě už párkrát pozval, takže sbalím svou mandolínu a jdu. Venku stojí pár lidí, kouří a popíjejí víno. Uvnitř u baru to taky pěkně žije – kdo by si ve Vinárce nedal víno?

To nejlepší je ale v „extrovně“ – a už to začíná! Ahoj, ahoj, ahoj! Samé známé a milé tváře: Frank, Psinec, Milan… a ejhle! Dnes dokonce Ája s Kovbojem – špička české trampské hudby – kdo by neznal kapelu Tempo di vlak! Dnes to opravdu bude stát za to!

Večer přesně, jak mám ráda – kdo píseň zná, zpívá, kdo nezná, poslouchá či se snaží improvizovat. Lovím to na mandolínu, jak se dá. Nějakou dobu se teď nikam nedostanu, tak musím skvělý zážitek vstřebat co nejhlouběji do sebe. Budu z něj čerpat další týdny, kdy budu s operovaným kolenem sedět doma. 

Dopíjím a mířím domů. Jednu láhev si beru s sebou – zkrátka víno je opravdu skvělé. V hlavě mi doznívají všechny ty písně, poprázdninová setkání a těším se, až mi telefon opět ukáže zprávu:

ZÍTRA VINÁRKA!

Autorka titulní fotografie: Lenka Mandoli

Ostravská Vinárka 6. září 2023. Foto: Lenka Mandoli