Rozhovor

KytarovkaBrno si během turné zahrála i na chodbě u převlékacích kabinek

Robin Zounar je duchovní otec KytarovkyBrno, pravidelně opakované akce, která přináší táborák do moderní doby. Letos o prázdninách tvrdé brněnské jádro vyrazilo na turné po České republice. Na každé štaci pršelo, ale muzikanti naštěstí nejsou z cukru a hrají za pivo!

Jak vlastně vznikl nápad vyrazit na turné?

Myšlenka se zrodila už před dvěma lety, kdy jsme viděli veliký zájem o naše akce i mimo Brno. Tehdy jsme však byli v začátcích, týmu chybělo sebevědomí, neměli jsme silný brand, ani kontakty na další hudebníky.

Bylo to spontánní nebo jste se na turné pečlivě připravovali?

Letošní tour jsme plánovali asi devět měsíců předem a musím říct, že kromě počasí se všechno vydařilo. Oslovili jsme spoustu hudebníků a rozšířili povědomí o akcích tohoto konceptu i za hranice Brna.

Kam všude jste zavítali?

V rámci tour jsme navštívili Olomouc, Ostravu, Uherské Hradiště, Prahu, Jindřichův Hradec a Brno. Na všech akcích nám více či méně pršelo!

Jak bylo v Olomouci?

Olomouc jsme vybrali, protože nedaleko působí KytarovkaJaroměřice, která je, dá se říct, naší franšízou. V Olomouci jsme udělali jednu neoficiální akci i minulý rok a město se nám zalíbilo.

V Ostravě jsem byl s vámi, zapršelo před začátkem akce a pak už bylo až do půlnoci fajn…

KytarovkuBrno neodradí ani průtrž mračen. Foto: Archiv KytarovkyBrno

Ostrava byla zvolena za stejným účelem – naši největší franšízu, KytarovkuOstrava, jsme nemohli minout. Na Ostravu máme krásné vzpomínky, byla to třetí akce s naší účastí, stejně jako první dvě byla perfektní.

Uherské Hradiště, tam se skutečně hraje za pivo, že?

Uherské Hradiště jsme zvolili, protože nás oslovil Pivovar Rotor, zdali bychom nepřijeli, ačkoli jejich původní návrh termínu mířil na květen. Prostory pivovarů jsou pro KytarovkuBrno přirozeným prostředím, a navzdory dešti a tomu, že akce byla v úterý, všechno dopadlo parádně.

Hol van a kijárat az autópálya Praha, aneb sjezd z dálnice kde?

Praha, ta byla zvolena už jen z čistého principu – Brňáci v Praze. Naplnilo se naše podezření. Praha – velká je žeň, ale dělníků málo. Hlad po akcích tohoto typu je zde opravdu veliký, a přestože jsme hráli venku, pod deštíky na zahrádce restaurace, přišlo více než sto lidí. Troufám si říct, že kdyby bylo hezké počasí, mohla být Praha velikostně srovnatelná s akcemi v Brně.

Jindřichův Hradec?

Jindřichův Hradec jsme zvolili, protože dva lidé z našeho týmu z něj pocházejí. Kvůli počasí jsme se přesunuli do prostor plovárny, a ačkoli bych nikdy nečekal, že budu hrát v chodbě převlékacích kabinek, akce byla parádní a lidí spousta.

Všude dobře, doma nejlíp?

Ano, Brno jsme zvolili jako přirozený konec tour. Kvůli počasí jsme se přesunuli do prostor Kavárny Trojka, kde vznikla krásná komorní atmosféra.

Jak jste se vlastně zorganizovali? Museli jste si všichni vzít hromadnou dovolenou?

V dodávce jsme měli sedm míst a z toho šest lidí mělo dovolenou. Spousta muzikantů (z týmu i mimo něj) však na akce dojížděla po vlastní ose, ať už autem nebo vlakem. Spaní jsme měli (až na Olomouc) vždy zajištěno pro větší počet lidí, takže nebyl problém, když někdo po akci zůstal – do rána, nebo třeba na cestu do dalšího města.

Autokar, to už zní skoro jako cesta Beatles do Hamburku!

Dodávku jsme měli zapůjčenou od firmy OPTICZECH s.r.o., které tímto velmi děkujeme. Platit pronájem komerční dodávky na týden by nás vyšlo velmi draze.

Aby se kytarovka chytla v jiném městě, je k tomu potřeba místního nadšence. Kromě Brna se to podařilo v Ostravě – rýsuje se nějaký další partner/město?

Během tour vznikla nová franšíza – KytarovkaZlín, která bude šířit hudbu ve stejném duchu, jako to máme v Brně. Brousíme si však zuby i na Prahu, ale zatím nemohu nic potvrdit…

Foto: Archiv KytarovkyBrno

Autor titulní fotografie: Petr Karafiát