Muzikoterapie

Díl 2. Brumle pro každého

Přemýšlel jsem, kterým potenciálně autoterapeutickým nástrojem začít, aby byl opravdu pro každého. Nakonec jsem vybral brumli nebo spíše brumle nacházející se v mém nástrojovém arzenálu. Brumle je vibrační a zároveň rytmický nástroj, který můžete využít nejen k muzikoterapii, ale rovněž jako zdařilý vibračně rytmický doprovod na jam sessionech, pařbách a zpívání u ohně. Je výborná na takové to tiché domácí brumlání. Můžete brumlat a zároveň zpívat hrdelními tóny.

Chce to jen trochu cviku. Videonávody na YouTube najdete snadno.

Přiznám se, že o historii tohoto nástroje nevím vůbec nic (kromě hojného používání v lidové hudbě na Valašsku). Poprosil jsem královnu Wiki a ejhle:

„Pochází zřejmě z Asie; na čínské kresbě ze 3. století př. n. l. je vidět hudebník hrající na brumli. Do Evropy se dostala z východních plání Kazachstánu a byla známa již starým Římanům. Brumle je tradičním nástrojem sibiřských šamanů, zejména etnika Jakutů. Její esoterická funkce spočívá v tom, že funguje jako mantra. Její zvukové vibrace lze přijímat vnitřními dutinami hráče, ale též ozvěnou z místnosti. Dle šamanské víry zvukové vibrace pronikají energetickými kanály hráče i posluchačů a rozbíjí psychoenergetické blokády, které brání volnému toku energií. Tím vysvětlují pozoruhodné léčivé účinky při hře na tento nástroj.“ (https://cs.wikipedia.org/wiki/Brumle)

No vidíte, a pak, že to nefunguje a neléčí!

Jaké brumle si pořídit? Máte několik možností, které si můžete poslechnout níže na videu. Seženete je na běžných muzikantských e-shopech, ale také u specializovaných výrobců.

Brumle tvaru omega (do 200,-Kč). Zvukově málo výrazná ale funkční.

Asijská brumle – mosazný vibrační plátek korun (do 200,-Kč). Specifický a výrazný zvuk spíše ve vyšších frekvencích.

Česká brumle ručně kovaná (počítejte s finančním rozpětím 1 500 – 2 500,-Kč). Tohle už je NÁSTROJ, ručně vyrobený, hrající a ladící.

Tak šup, šup… Už máte svou vlastní, první, opravdickou brumli? A co zuby? OK? Na zuby je potřeba při zácviku dávat pozor. Začínejte jemnými vibracemi jazýčku! A nezapomeňte se kouknout na video.

PS: Stejně vždycky po čase nějakou schytám a zuby mám. Zatím…