Muzikoterapie

Díl 3. – Fujaroterapie

V minulém díle seriálu jsme se věnovali cenově dostupným brumlím a domácímu brumlání. Dnes se podíváme na nástroj, jehož pořízení vaši peněženku zatíží více, ale… TEN MAGICKÝ ZVUK A POCIT, KDYŽ NA NI HRAJETE…

FUJARA… Od dětství mě přitahoval její zvuk. Až jednou před lety jsem v Terchové na Malé Fatře narazil na mistra „fujaráře“ a pořídil si malou koncovku (menší fujarka bez „dírek“ na prsty). To mě časem dovedlo až ke koupi úplně nejvíc opravdické fujary vyrobené panem Markem Gondou. Šetřil jsem si na ni kovovými padesátikorunami do prasátka. Je to docela fajn způsob, jak si co dva, tři roky udělat radost hudebním nástrojem.

Představte si, že kdosi kráčí lesem a z nějakého (nám neznámého) důvodu jej zaujme jakýsi kus klacku. To v tom dřevu vidím já nebo vy… prostě klacek… Mistr vidí budoucí nádhernou kresbu, tvar a duši fujary, koncovky nebo flétny. Odnese si jej do dílny, kde několik let zraje pod stříškou v dobré společnosti ostatních klacků. Jednoho dne je pevně upnut, vyrovnán a dlouhý vrták v něm vykrouží otvor. Z klacku se stává
trubka. Je v tom obrovský kus umu, zkušeností, učení a tajemství předávaných z generace na generaci. Jemné cizelování každého kusu, dolaďování, trpělivosti. A pak… fouknete do náustku a… ÚŽAS… MAGIE… FUJARA… ŽIVÉ DŘEVO, KTERÉMU MISTR VDECHL DUŠI A KRÁSU…

Fujara mistra Marka Gondy

Hra na fujaru je poměrně specifickou záležitostí, nikoli však složitou – v porovnání s houslemi nebo kytarou například. Výška tónů se nemění pouze zakrýváním nebo odkrýváním celkově tří otvorů, ale také (zejména) ji ovlivňujete intenzitou, kterou do náustku foukáte. Na držení a prstoklad jsem si chvíli zvykal. Jednou rukou (v mém případě levou) držíte celou tu dlouhou věc, přičemž současně jedním prstem této ruky ovládáte nejbližší z dírek.

Druhá ruka (u mě pravá neb jsem pravák) ovládá zbývající dva otvory. Jejich rozteč je „velmi šikovně vymyšlená“ (kvůli zvuku, ladění a délkových poměrů nástroje), takže vám nezbude než použít palec a ukazovák… Koukněte na video.

Můžete si také vyhledat další dostupná videa a články na internetu. Vypadá to složitě, ale není až tak. Je to přirozený a intuitivní nástroj. Pro účely automuzikoterapie vřele doporučuji! Fujara je jedním z nástrojů, jehož prostřednictvím můžete ventilovat a vyjádřit své emoce a náladu v tónech, v hudbě, v tvoření.

Snad vás neodradí cena nástroje (fujary se vyrábí v různých typech ladění a velikostech). Počítejte s výdajem od pěti tisíc Kč nahoru. Ale – získáváte umělecké dílo s příběhem a duší. Osobní setkání s mistrem „fujarářem“ vám přinese poznání a zážitek spojení s minulostí, a tradicí, která se předává z generace na generaci.