Reportáže

Bar Rio ZE7EHO je porubskou oázou muzikantů, nejen z KytarovkyOstrava

Přesně tady to v listopadu 2022 začalo. Otec zakladatel KytarovkyBrno Robin Zounar předával žezlo Tomáši Přečkovi. 21. března 2024 jsme si užívali už osmou řádnou velkou KytarovkuOstrava.

„Když jsem si první hodinu zkoušel předehrávat pro stovku dalších muzikantů s kytarami, říkal jsem si, že to asi nikdy dělat nebudu,“ říká Tomáš Přeček. Dnes si ale KytarovkyOstrava užívá, stejně jako účastníci, jejichž počet se liší podle zvolené lokality. Třeba v létě v Pěší zóně Malá Kodaň se jich vystřídalo okolo 500.

Kromě toho začaly pravidelně fungovat komornější KytarovkyPoruba, které se konají s častější frekvencí. Prostě, chcete-li si dnes v Ostravě zahrát s kytarou v hospodě, určitě nebudete muset dlouho čekat.

„Celý život přemýšlím o tom, jaké by to bylo narodit se třeba v Liverpoolu, a zahrát si třeba po boku Quarrymen, než se z nich stali Beatles, a než by mě definitivně vyhodili,“ říká organizátor KytarovkyOstrava Marek Prorok. „Až nedávno mi došlo, že poslouchat, jak se Tomáš a jemu podobní muzikanti proměňují v hudbu, je velmi srovnatelný zážitek, za který jsem neskutečně vděčný!“

KytarovkaOstrava je dnes už zavedená značka, a to také díky grafickému studiu dESIGNbAR, které připravuje ke každé akci speciální nálepku. David Sasín je velice kreativní člověk, skautský vedouci a muzikant v kapele Manželská krize, pro kterého platí verše Jana Nerudy:

a čím jsem byl, tím jsem byl rád

Pro každou akci připravuje několik grafických návrhů, tak si je pojďme všechny užít, alespoň projedenkrát.

Grafické návrhy studia dESIGNbAR. Který myslíže, že vyhrál? Autor: David Sasín

BAR RIO ZE7EHO je kapitolou samou pro sebe. Ještě v listopadu 2022 to byl Sport Bar Rio. Nedávno jej však převzali muzikanti z kapely ZE7EHO (míněno ze sedmého porubského odvodu, ale také třeba ze sedmého schodu) a vytvořili z něj „místo kde se potkává dobré pivo, živá hudba, sportovní přenosy, kvízy, šipky a skvělí lide.

Program je doslova nabitý, 19. dubna zde třeba vystoupí MONTY TEACHERS BAND z nedaleké Monty School. Více informací na baru.

Fotografie, včetně titulní: Petr Karafiát