Profi okénkoRozhovor

Kaczi jde za svým srdcem a vydává druhé album: Kněhyně

Naši čtenáři ji znají jako mladou energickou ženu, která má nádherný hlas a dar od Boha, nejen pro rytmus, ale i pro hudební nástroje. Beskydská zpěvačka, skladatelka a multiinstrumentalistka Kaczi v těchto dnech vydává nové, v pořadí druhé album. Kolekce třináctí písní dostala název Kněhyně podle jednoho z beskydských vrcholů a vychází jak na digitálních platformách, tak na CD a vinylu.

Použiji slova z tvé písničky: „chtěla bych být malou holčičkou“. Jaké byly začátky Kaczi, když byla malou holčičkou?

S tím darem od Boha to možná trochu přeháníš, protože v mém případě to byla zejména píle, odhodlání, vášeň a houževnatost. A to odmalička, hudba mě fascinovala, takže jsem šla vzdělání naproti, rodiče mě přihlásili na ZUŠ, kde jsem začala s výukou klavíru, s věkem jsem pak přidala výuku zpěvu, a to pro mě bylo zásadní. Starým nahrávkám se dodnes směju a uvědomuju si, jaký kus práce můžeme udělat, když opravdu chceme a jdeme za tím.

A odhalíme trochu i ze soukromí. Mnozí si všimli, že na koncertech s tebou hraje i tvá sestra Lucka. Byl mezi vámi boj o lepší výkon nebo nástroj?

Nikdy jsem žádnou rivalitu nevnímala, sestra je starší, takže pro mě byla vzorem, a jestli se bavíme o daru od Boha, tak ten má právě ona. Ve zpěvu vynikala a vyniká dodnes, má velký talent. Sestra vždy byla a stále je mou oporou. A i když je taky sólová zpěvačka, obrovsky si vážím, že dokážeme spolupracovat v kapele, protože do ní přináší velký díl muzikálnosti, improvizace, svobody, napojení a lehkosti.

A na kolik nástrojů dnes dokážeš zahrát?

Doprovázím se na akordeon, piano, kytaru, ukulele, ale jako svůj hlavní nástroj vnímám hlas.

A poslední otázka, co bys vzkázala muzikantům amatérům? Jak složitá je cesta, která vede k podobnému albu, jako je třeba Kněhyně?

Napadá mě jen jedna odpověď: jdi za svým srdcem.

Fotografie: Viktor Karvanszki