Pozvánky

Koho hlava nebolí, ať se hlásí ve čtvrtek 7. března v šest večer v Hudebním bazaru v Ostravě

Začátkem března se v ostravském Hudebním bazaru uskuteční přehlídka ženského umění různorodého žánru pod souhrnným provokativním názvem Migrena. Za celým projektem stojí dvě hudebnice, kamarádky a nadšené podporovatelky jakékoli autorské tvorby – Lenka Mandoli a Thea Glacová.

S nápadem ženského festivalu začaly koketovat hned po novém roce. Nejdřív se akce vyvíjela spíše jako pásmo koncertů, ale pak Lenka Mandoli přišla s myšlenkou neuzavírat se pouze na oblast hudební, ale expandovat i do jiných uměleckých směrů. Ke slovu se tak dostane výtvarno, akrobacie, tanec, modní performance a dnes i velice oblíbený stand-up. Aby byl pořad pestrý, budou se jednotlivá čísla prokládat hudebními bloky. 

Migrena je prozatim ještě festivalové miminko. Nikdo z týmu pořadatelů netuší, kam se budou jeho (nebo její?) kroky ubírat, ale co se do budoucna předpokládat dá, je souhrnné a neměnné téma podpory místních tvůrčích žen. Žen v hlavní roli. Žen inspirativních, hledajících, odvážných a nadějných!

Není příliš složité uhodnout, že za názvem festivalu „Migrena“ nemůže být nikdo jiný, než právě Thea Glacová, která pro svou vlastní kapelu zvolila nezapomenutelné jméno: Manželská krize. Na otázku, jestli Migrena není tak trochu stereotyp, odpovídá velmi vášnivě:

„Já úplně nemusím ženské festivaly! Vlastně cokoli, co je striktně ženské nebo striktně mužské. Jako kdybychom se my ženy chtěly vyhnout chlapské konkurenci… Vždycky to tak na mne působilo. Takže když přišla Lenka s myšlenkou ženského festivalu, měla jsem z toho trochu obavu, a úplně první reakce byla, že to nesmí být prvoplánově ženské, ale že si ze sebe můžeme udělat legraci. Být vtipně provokativní.“

„Já, na rozdíl od Thei, mám velmi dobré zkušenosti s ženským spolkem, takže jsem se toho nebála,“ dodává Lenka Mandoli. „Už deset let mám dámskou kapelu Bo!Bosorky, a vycházíme spolu s holkama skvěle. Navíc, akce jako Migrena dělám už skoro 25 let, klubové večery většinou s muzikou, ale pamatuji si i hosty jako amatérské divadlo či cestovatelskou přednášku.

Jednu ryze ženskou akci pořádala pod názvem Tři perly v Bazaru. „Tehdy jsme tam byly tři písničkářky:  já,“ říká Lenka Mandoli, „Thea Glacová a Verča Vičarová. Akce pořádám v různých ostravských klubech, ale přiznám se, že Hudební bazar vnímám jako takovou domovskou scénu. Má totiž neskutečnou atmosféru, a ani nevím, čím to je… Zkrátka tam jde cítit to muzikantské srdce.“

„Ale Migrenu Hudební bazar zatím asi neměl,“ uzavírá Lenka Mandoli

Titulní fotografie: Archiv They Glacové