PozvánkyRozhovor

Na značky vystoupí na Pasece a Hana Chalupová vám nabídne horký čaj, čaj, čaj…

Kapela Na značky je na ostravské hudební scéně relativně známá, protože v ní hrají samí milí lidé. Většinu členů kapely tvoří silní introverti, proto také používají označení introvert bigbít, a webové stránky končí příspěkem z roku 2020. Ale na Facebooku to žije, a kapela Na značky nás srdečně zve na své vystoupení v sobotu 2. září 2023 v 19:30 na Festivalu Paseka. O písničkách skupiny jsme si povídali se zpěvačkou a autorkou Hankou Chalupovou krátce po koncertu ve Studiu & Baru 432 Hz v březnu tohoto roku.

Píšeš většinu textů, na hudbě se podílíte společně – co pro Tebe taková společná kreativní práce v hudební skupině znamená? Proč to vůbec děláš?

Protože jsou to pro me cenné chvíle a bez toho bych měla pocit, ze o něco přicházím. Shodli jsme se třeba s Pavlíkem (Pavel Duroň, kytarista a zvukař Festivalu Paseka) na tom, že nás prostě baví to hraní jako takové, zkoušení, hraní si, však to asi sám dobre znáš – je to blaho…

Zkus to prosím ještě rozvinout – mám pocit, že si prostřednictvím textů a hudby odpovídáš na otázky, které před tebe život staví…

No, to jsi řekl asi sofistikovaneji, než já bych byla schopna, ale nějak tak to asi je – většinou je to u me o nějakém zpracování emocí – když se to rýmuje, asi je to pro me způsob, jak to lépe vstřebat.

Na značky na značkách ve Studiu & Baru 432 Hz. Foto: Marek Prorok

Co vlastně Na značky hrají – dá se to nějak žánrově zařadit?

Zanr je těžko říct. Jednou jsem slyšela o nas někoho říct, ze jsme jakysi IT folk nebo introvert bigbeat.

A považujete se za profesionální muzikanty?

Profesionální určitě ne, ale baví nás to a přijde mi, že jsme spolu takhle rádi. Za mě je to nejpohodovější kapela, kterou jsem kdy měla. To musím zaklepat.

Profesionální ne, proč?

Jak se definuje profesionální muzikant? Má nějakou hudební školu (ale asi ne nutně), nicméně má pravdepodobně hudbu jako zaměstnání, profesi – pak je profesionalni? My se hudbou živíme ne té duševní úrovni. Na tělesné úrovni se bohužel od hmotných statků oprostit nedokážeme, takže obživu si každý obstaráváme jinak.

A chtěli byste někdy opustit svá zaměstnání a dělat jenom hudbu?

Nemůžu mluvit úplně za ostatní, ale myslím, ze asi úplně ne. Já třeba svoji práci mám moc ráda a stýskalo by se mi, navíc na divoký muzikantsky život už asi moc nejsem…

Písnička Čaj ostravské skupiny Na značky vám během necelých čtyř minut pomůže pochopit jakou hudbu kapela hraje, a proč se vyplatí na ni zajít. Text je nápaditý, chytrý, zábavný, s vtipnou pointou, ale není podbízivý. Hudba skvěle doplňuje pohodobou atmosféru. Přesně takové songy bych chtěl slýchat z rádia. (Marek Prorok)

Na značky: Čaj. Video: Marek Prorok