Rozhovor

Hudební škola bez not – pro amatéry jako stvořená

Frýdek-Místek a okolí je regionem pozoruhodných nápadů. V minulém století tam čerpal inspiraci spisovatel Bezruč, nyní zde vzníká Hudební škola bez not.

Projekt muzikantů a lektorů Milana Cyruse a Ladislava Kokesche zastřešil Národní dům Frýdek-Místek, příspěvková organizace města. Na několik základních otázek odpověděl rychleji Milan Cyrus:

Hudební škola bez not – za mě geniální nápad, který pomůže šířit radost z hudby v její nejhlubší podstatě a nezatěžovat se notovými zápisy, teorií až matematikou – rozumím vašemu konceptu dobře?

Ano, samozřejmě pro ty, kteří se bez not neobejdou, je možnost výuky podle nich, ale celý koncept je postavený na tom, že se lze naučit na hudební nástroj, případně zpívat, i bez not.

Na jaké věkové skupiny cílíte, a jak se vám daří naplňovat kurzy?

Den otevřených dveří

Přímo cíleno to není, bereme děti i dospělé, ale přece jen se přikláníme spíš ke starším. Účast na Dni otevřených dveří byla hojná, tak věříme, že se nám první cyklus naplní.

Začínáte ve F≈M, ale jaká je vaše vize této myšlenky řekněme za pět, deset let?

Pokud bude zájem i do budoucna, určitě chceme pokračovat ve Frýdku-Místku, je to přece jen náš domov a s případným rostoucím zájmem třeba rozšířit nabídku i vyučující.

Já se ptám proto, že tohle je koncept, který by zajímal lidi po celé republice, a já bych ho určitě rád viděl i v Ostravě. Čili byli byste třeba ochotni jeden den jezdit do jiného města nebo se domluvit s partnery?

Jezdit určitě ne, ale rozšířit koncept je určitě dobrý nápad. Nám se na Dni otevřených dveří hned závazně přihlásili čtyři uchazeči, takže věřím, že se nám to všem bude líbit.

Milan Cyrus – kytara a zpěv, Ladislav Kokesch – klavír a housle

O lektorech

Ladislav Kokesch

profesionální sólový houslista a klavírista, člen skupin The Yellow Socks a HTK band, v minulosti založil prvorepublikové LAM Trio a byl členem Originálního Pražského Synkopického Orchestru, dlouhodobě spolupracuje se spolkem Krasomil

Milan Cyrus

profesionální zpěvák a kytarista, bývalý člen folklorního souboru Ostravička, zakladatel a kapelník skupin The Yellow Socks a HTK Band, věnuje se také hře na akordeon

Více informací o kurzech

Autor fotografií: Hudební škola bez not