Rozhovor

Ráj muzikantů amatérů – Hudební guláš v Řepištích U Máně

Petr Macura strávil polovinu života v hlučné fabrice. Ve druhé polovině žije svůj sen – v Řepištích s bratrem Pavlem a rodinou provozuje Společenský dům s restaurací U Máně, který je rájem nejen pro milovníky piva a dobrého jídla, ale také pro amatérské muzikanty.

Co pro tebe osobně znamená hudba?

Abych odpověděl na tuto otázku, musím se vrátit daleko do klukovských let. K muzice, resp. k jejímu aktivnímu vnímání mě přivedl otec, který byl sám nadšený muzikant a jeho kytara mě vždycky moc lákala. Když jsem začal pokukovat po holkách, bylo vše jasné. Visela doma vždy po ruce, psal se rok 75, letěla ta nejlepší muzika, kterou jsem nasával prostřednictvím gramorádia Allegreto. Přesně do tohoto mého prvního lampového zesilovače jsem ji pomoci šňůry zakončené dvěma banánky k úžasu otce zapojoval. V tu dobu běžel na stanici Vltava výborný pořad věnovaný muzice napříč žánry s názvem Větrník. Hltal jsem Led Zeppelin, Deep Purple, Uriah Heep, Black Sabath, na druhé straně českou scénu jako Framus Five, Olympic, Jirku Schelingera, Radima Hladíka, Vladimíra Mišíka a samozřejmě především tuzemský folk. K tomu jsem později tíhl vlastně nejvíc a tak jsem od elektriky dospěl k celoživotní lásce – akustické kytaře.

Stejně jako Malý princ se nikdy nevzdávám otázky, kterou jsem položil: co pro tebe tedy znamená hudba?

Muzika je pro mě vším, co jsem si kdy v životě přál. Její přítomnost ve všech formách mě naplňuje, uklidňuje a zároveň vzrušuje, inspiruje a odráží se ve všem, co dělám.

Co je to Hudební guláš U Máně?

Otevřená scéna pro setkávání muzikantů napříč žánry. Kdo přijde, je vítán a má příležitost ten guláš dle svých schopností dochutit. Základem jsou akustické kytary, ale jelikož máme rádi i elektrifikované nástroje, velmi rádi je s mírou používáme jako koření, tedy vždy s ohledem ke kamarádům akustickým muzikantům. Kraválu jsem si v životě užil dost ve fabrice, kde jsem strávil polovinu života.

Petr Macura během Hudebního guláše U Máně. Zdroj: Restaurace U Máně

Je možné dát si během „guláše“ skutečný guláš?

Mimo jiné dobroty našeho šéfkuchaře Honzy je v současném jídelníčku hovězí guláš, takže určitě ano. Hladem a žízní u nás ještě žádný muzikant, natož posluchač neumřel. Proto začínáme už v 19h, aby byl dostatek času utišit hlad než kuchtík, obvykle ve 21h, padne únavou.

Jakou mají hudební guláše historii a frekvenci. A může přijít úplně cizí člověk? Co s ním uděláte? Doufám, že neskončí v guláši…

Hudební guláš je svojí historii shodný s dobou trvání naší restaurace (od 2018). Dříve jsme se scházeli v restauraci U Šodka ve Vratimově, každý poslední pátek v měsíci. Sluší se dodat, že tato tradice trvá stále a Hudební guláš vznikl jako další možnost, jak čas od času provětrat nástroje mimo domov. Setkání bychom rádi pořádali pravidelně, ale provoz a vytížení sálu akcemi, svatbami a oslavami nám to nedovoluje a jsme rádi, když máme jeden volný pátek v měsíci. Už několikrát jsme ale uskutečnili takovou menší formu přímo v restauraci a pokud to v budoucnu bude možné, rádi bychom setkání pořádali pravidelně i v jiný den, než frekventované pátky a soboty. Nabízí se čtvrtky, jen nevím, jak na to budou reagovat přátelé muzikanti a samozřejmě návštěvníci – posluchači, příležitostní zpěváci, tedy ti, pro které tak rádi všichni hrajeme. Založili jsme facebookovou skupinu Hudební guláš U Máně, kde se lze o připravované akci dočíst. Zúčastnit se může opravdu každý. Nástroje se schází porůznu od kytar, kontrabasu, baskytary, banja, flétny, kajonu až po klavír a bicí, které máme na místě. Zkrátka přijďte a rozbalte to, opravdu nikoho nekousneme! Maximálně založíme kapelu.

Hudební guláš v plném proudu. Zdroj: Restaurace U Máně

Máte i nějakou dramaturgii kulturních pořadů – kromě setkávání muzikantů amatérů?

Na sále U Máně čas od času ve spolupráci s obcí pořádáme hudební vystoupení regionálních skupin a umělců. Zrovna tento pátek bude od 19 hodin podium patřit Vaškovi Fajfrovi a skupině Acustrio. Organizujeme ale také divadelní představení, zábavné pořady, v podzimních měsících pak pravidelný Mezinárodní festival outdoorových filmů.

Poslední, možná trochu citlivá otázka. Hudba spojuje, ale jak řešíš situace, kdy se na akci sejdou lidé, kteří mají třeba úplně odlišné politické názory a nejraději bys je vykopl ze dveří…

Snažím se povznášet muziku nad politické názory. Je to pravě jeden z důvodů, proč se při muzice scházím s některými lidmi, které bych jindy pro jejich blbou náladu nevyhledával. Při hraní se ukáže, kdo je muzikant a kdo muziku využívá k postranním úmyslům.

Vzácný host Hudebního guláše, mandolinista Radim Zenkl. Zdroj: Restaurace U Máně