Komentáře

Domácí nahrávání není drahé a radost je zaručena!

V rámci Festiwallu Kytary.cz jsme na pozvání Frontman.cz a SAI s Adamem Pakostou probrali, jak pomoci všem, kdo se snaží v domácím prostředí natočit svoje písničky.

Bude z toho celé video a celé to trvalo asi hodinu, tak připomenu jen tři věci, které tam padly. Nejdřív ale pár slov o hostovi, kterým byl Adam Pakosta. Pracuji jak s amatéry, tak s profíky. A tak jsem poznal studio 3bees, kde jsem potom natočil řadu nahrávek. A tam jsem poznal Adama Pakostu. Je to fajn studio a vždycky tam byli dobří lidé. Když pak Adam šel vlastní cestou, šel jsem za ním – nyní dělá v moc hezkém studiu Soundevice. Tam teď jako producent připravuji dvě desky se začínajícími kapelami, ale točí tam opět celí řada lidí, jak profi, tak amatéři.

  1. Protože je Adam výborný sluchař, vystudovaný houslista, začneme u uší. Ty si můžete a máte chránit, opravdu, pozor na hlasitosti. Ono hlasitejší vždycky zní lépe (což je past při mixu, ale to je jiný příběh), ale uši máte jenom jedny. Můžete je ale i trénovat, jako třeba na serverech Soundgym a Tonegym. Zkuste to, výsledky se dostaví.
  2. Druhou věcí, kterou jsme probírali je prostor. Pyramidky a futrály na vajíčka moc funkční nejsou. Pokud půjdete cestou akustických úprav, můžete použít praktický Basotect, ale i koberec, závěsy, nebo třeba knihy mohou posloužit. Klidně se poraďte se zkušenějším kamarádem.
  3. Třetí věcí jsou sluchátka. To je někdy jediné rozumné řešení špatného prostoru. Cena nemusí být vysoká, je ale dobré hodně odpočívat, neposlouchat moc nahlas a hlavně ta sluchátka znát. Já osobně mám troje. Každé má svůj charakter, na některá edituji, na jiná míchám, některá jsou jen tak na poslech. Hraje roli pohodlí a prostě to, jak je znáte, kolik na nich máte naposloucháno.

Hlavním vzkazem ale je, že nahrávání muziky není drahé, jen je třeba začít – radost zaručena.

https://www.frontman.cz/users/jan-sladek

Foto: Venika Hartlyn

https://bandzone.cz/venikahartlyn