Profi okénkoRecenze

Když hraje Krnovský BigBand, klasici v hrobě swingují

Swinging Classics je název dvouhodinového koncertu s přestávkou, který na sobotu 13. května 2023 připravil Krnovský BigBand. Slušně zaplněné Krnovské městské divadlo hostilo další z pravidelných „swingobraní“, jehož hlavním tématem byly tentokrát jazzové aranže ctihodných pánů v parukách, Ludwiga van Beethovena, Wolfganga Amadea Mozarta, Richarda Strausse, ale také Antonína Dvořáka nebo Bedřicha Smetany.

Přestávka rozdělila koncert na dva logické celky – první byl věnován klasikům klasické hudby a druhý klasikům swingu a moderní hudby, například Ray Charlesovi, ale i Bonney M. nebo Freddie Mercurymu.

Krnovský BigBand je tvořen převážné amatérskými muzikanty, kteří ho však dělají, už téměř dvacet let, na vysoce profesionální úrovni. Sobotní koncert nabídl vynikající kombinaci hudebního zážitku a inteligentní zábavy pro publikum, které alespoň trochu rozumí hudbě, a pozná třeba úvodní tóny Beethovenovy páté symfonie, tzv. Osudové.

Z hlediska inspirace a momentu překvapení, pro mě byla první část vystoupení mnohem silnějším zážitkem, protože swingujícího Beethovena z rozhlasu příliš často slyšet nemůžeme. Druhá část složená z moderních klasiků byla rovněž velmi kvalitní, ale už, logicky, nikoli tolik dráždivě překvapivá:

Crazy Little Thing Called Love – Krnovský BigBand, zpívá Brett Gray. Video: Marek Prorok

Vzhledem k silnému charismatu klíčových členů bigbandu – Brett Gray, Ondřej Fišer, Radek Kovalíček, by pořadu rovněž prospělo, kdyby si jej muzikanti odmoderovali sami, už jen proto, že o písních a aranžích vědí nejvíce, a umí je i správně vyslovit.

Toreadorova píseň z Carmen ve swingové verzi krnovského BigBandu, zpívá Ondřej Fischer. Video: Marek Prorok
Swingující Prodaná nevěsta – zpívá Kanaďan Brett Gray a moderátor radia Classic Ondřej Fischer. Video: Marek Prorok
Swingový kankán Jacquese Offenbacha, Krnovský BigBand, kytarové sólo Jonáš Gray. Video: Marek Prorok