Profi okénko

Nová deska Vltavy opět oddaluje zánik civilizace

Nové album Spass muss immer sein (Sranda musí být) vydala tento týden skupina Vltava. Je stavěné jako album koncepční a jednotlivé písně s tvrzením v názvu různým způsobem polemizují. Autor písní, zpěvák a kytarista Robert Nebřenský to řekl v rozhovoru s ČTK. Křty nového alba se uskuteční na koncertech 25., 26. a 27. ledna nadcházejícího roku v prostorách pražského klubu Jazz Dock.

Nebřenský řekl, že nechce vysílat do světa nezpracovanou bolest, ale emoce přeměnit do hladivé podoby písní, které mají moc léčit. Jeho přáním je přivádět na svět hotové a vyřešené prožitky. „Cítíme podobné věci. Jakkoli je lidské snažení často směšné nebo tragikomické, žít samotný život zase taková legrace není. Tohle téma se táhne celým albem,“ uvedl.

o životě
o tom
si povíme
až po tom
o životě
o něm
si povíme
až po něm

Robert Nebřenský, Do vody dál!

Na albu, které představil singl V lese se svítí doprovázený videoklipem, zazní také maďarská podoba jeho názvu Légy derüs és élvezd az életet.

„Vztahuje se to k písni Tati, haló, která je věnována mému otci, narozenému coby pozůstatek krátkého souznění lékaře uherské armády a mladičké kuchařky, která tamní posádce vařila. Název je také zamáváním do časů Rakousko-uherské monarchie, kdy se u nás mluvilo česky, německy, slovensky a maďarsky, tak jako se ve zmíněné písni zpívá,“ vysvětlil Nebřenský.

Vltava. Foto: promo hudebniskupinavltava.cz

Osobní témata skladeb vznikala po celý Nebřenského život. K některým, na něž neměl v mládí odvahu, musel podle svých slov dozrát.

„Autorsky album dozrálo už před covidem, ale v období protipandemických opatření vymýšlení aranží a zkoušení na desku kapele opravdu pomohlo v soustředění, protože nic jiného se dělat nedalo. Práce na desce pro nás byla znovu ostrovem radosti, svobody a tvůrčího spiklenectví,“ řekl Nebřenský.

Vltava vznikla v roce 1986. Až o šest let později vydala první dlouhohrající desku Mládí i tak velkou lásku bere s humorem. Nebřenský před časem s nadsázkou označil skupinu za „idealistický projekt k záchraně světa“.

„Myslím si, že každý, kdo se vědomě snaží věnovat svou pozornost hledání krásy, radosti a také pravdy, funguje jako neuchopitelná protisíla vůči všemu zlému. Právě vyhledáváním hlubinných pocitů a jejich přetavením v něco laskavého a třeba i humorného, co dává zážitku nadhled, Vltava zánik civilizace již o několik let oddálila,“ podotkl.

Do širokého povědomí vešla Vltava právě díky poetickým textům Nebřenského. Skladba Marx, Engels, Beatles je spjata s filmem Pupendo režiséra Hřebejka. Tvorba Vltavy zazněla také v dalším Hřebejkově snímku Nestyda (píseň Miláčku, ztrať se). Album Marx, Engels, Beatles získalo nominaci na tehdejší hudební cenu Česká Grammy či se umístilo na druhém místě v anketě časopisu Rock&Pop kategorie Nejlepší deska desetiletí.

VLTAVA – Do vody dál! Zdroj: VLTAVA hudební skupina