KomentářeNedělní chvilka poezie

Co jste dělali nebo uděláte v polovině svého života?

Dnes jsem dosáhl přesně poloviny svého života, mohl by si říct každý člověk, nejen muzikant, kdyby ovšem znal přesné datum svého úmrtí. To naštěstí neznáme, takže si občas připadáme nesmrtelní. Času je dost, nic není naléhavé, zítra je taky den.

Asi je to tak lépe, protože mně osobně stačí znát přesné datum návštěvy zubaře, abych měl zkažený celý týden. Přicházíme sice o velkolepou oslavu, ale vše je otevřené. Možná se rozloučíme už zítra, možná za sto let.

Marcus Cahill, australský imitátor Johna Lennona v liverpoolské Jeskyni 21. srpna 2010. Foto: Marek Prorok

Já už mám určitě polovinu života dávno za sebou. Nemůže to být dnes, protože sto šesti let se nedožiju, i kdybych se snažil o sto šest.

Definitivně budeme vědět, až když budeme po smrti, pak se dá všechno jednoduše spočítat. Napadl mě John Lennon, narozen za druhé světové války 9. října 1940, zemřel 8. prosince 1980. Jedenáct let jsme na této planetě pobývali spolu!

Pomocí excelovské tabulky, to by John vůbec netušil, o čem mluvím, jsem spočítal, že celkově mu osud vyměřil 14.671 dní. Polovina připadá logicky někam mezi říjen a prosinec, konkrétně na 7. listopad 1960.

Co dělal John Lennon 7. listopadu 1960? Samozřejmě, že slavil! Prací!

Prosím vás, nechytejte mě za tabulku, i kdybych se o pár dní seknul, Beatles byli právě uprostřed dvouměsíčního hostování v Kaiserkeller klubu v Hamburgu, kde hráli noc co noc až do poslední pilulky, takže to je jedno.

Jimi Hendrix v polovině svého života (1956). Foto: www.facebook.com/JimiHendrix

Ale abych byl trochu úžeji svázán s dnešním dnem, podívejme se ještě na Jimi Hendrixe, který zemřel přesně před 52 lety v Londýně. 27. listopadu by slavil osmdesátku, je tedy o něco mladší než můj živoucí otec. To jsou souvislosti.

Excel praví, že svůj bohatý život musel vtěsnat do 10.158 dní. Společně jsme na Zemi dýchali vzduch necelý rok. Polovinu života mohl Jimi Hendrix oslavit 22. října 1956, plus mínus, to bych ještě musel započítávat hodiny narození a smrti.

Co se přesně událo v polovině Hendrixova života se asi nedozvíme. Každopádně to tehdy podle fotek vypadalo, že se připravuje spíše na profesionální kariéru amerického fotbalisty. Svou první kytaru dostal až dva roky poté!

22. října 1956 zveřejnili studenti v Budapešti seznam 16 politických požadavků. Den poté propukla Maďarská revoluce!

Říkám si, když Jimi Hendrix začal hrát na kytaru až ve druhé polovině svého života, proč bychom nemohli i my, amatérští muzikanti?

Autor titulní fotografie: Marek Prorok