Novinky

KytarovkaOstrava – šestihodinový maraton v Hudebním bazaru

KytarovkaOstrava se konečně vypořádala s jarní únavou a ve středu 24. května to rozjela naplno v legendárním ostravském Hudebním bazaru. Podle zakladatele a provozovatele klubu Jirky Zahuty tady za celou dobu existence podobná akce ještě nebyla.

Tomáš Přeček. Foto: Petr Macura

Hudební bazar existuje už déle než čtvrt století a spojuje širokou komunitu převážně alternativních muzikantů nejrůznějších žánrů. Hrají v něm bigbandy, folkaři, rockeři, metalisti, většinou na pomezí amatérské a profesionální muziky. Často zde probíhají spontánní jamy.

KytarovkaOstrava, která je „frančízou“ původní KytarovkyBrno je ale organizovanou akcí, na níž muzikanti hrají podle online zpěvníku, s texty a zjednodušenými akordy, takže se mohou zapojit i začínající kytaristi bez stresu, že něco pokazí. Zatímco v Brně songy vybírá a předzpívává duchovní otec konceptu Robin Zounar, který většinou nepotřebuje mikrofon a rytmus si udává nožní tamburínou, v Ostravě večerem provázel tradičně vynikající Tomáš Přeček, kterého na cajon podpořil živelný Jiří Hruška.

Organizátoři do programu zařadili i novinku, seznamovací kolečko během jedné z přestávek, kdy si účastníci vylosovali otázku s hudební tematikou, kterou měli položit někomu, koho osobně neznají.

„S myšlenkou přišel Tomáš Braun, ale společně nás napadlo jen asi deset otázek,“ říká organizátor KytarovkyOstrava Marek Prorok. Tak poprosili automatickou inteligenci, a rázem měli dalších třicet zajímavých dotazů, jako například:

Kdyby ses mohl/a vrátit v čase a vidět živé vystoupení jakékoliv kapely nebo interpreta, kdo by to byl a proč?

Hudební bazar je prvním výhradně hudebním klubem, ve kterém KytarovkaOstrava zahrála a na atmosféře to bylo znát. Pro Jirku Zahutu je tohle místo „hřivnou“ – božím dílem, o které se má starat. Odměnou je mimo jiné, že může dělat práci, která ho baví a naplňuje. Po letech vytváření prostoru pro ostatní si i on založil vlastní kapelu Empty Pipen. Díky osvícenému majiteli budovy (se kterým se domluvili na rozumné úpravě nájemného podle aktuálních možností) se podařilo přestát i těžké období covidu.

Jirka Zahuta a Marek Prorok v přestávce KytarovkyOstrava. Foto: Petr Macura

Autor titulní fotografie: Viktor Karvanszki