Nedělní chvilka poezie

Konec světa nastal, konec světa nastal, suno.ai nachystal…

„Je to konec hudby? Někteří si to myslí. Podle jiných je to teprve začátek,“ píše Miloš Čermák ve svém veřejném poznámkovém bloku, který se jmenuje jedno procento. Je to pro mě jeden z mála newsletterů, které se vyplatí dostávat do mailu. Vždycky je něčím zajímavý!

Dnes přišla na řadu hudba. Suno AI tvoří tým hudebníků a expertů na umělou inteligenci z Cambridge (v USA), který se může pyšnit minulostí v předních technologických firmách jako Meta, TikTok či Kensho. Specializují se na tvorbu hudby pomocí umělé inteligence, umožňující uživatelům vytvářet kompletní dvouminutové písně během několika sekund. Jejich cílem je budovat budoucnost, ve které může kdokoli vytvářet skvělou hudbu bez toho, aby uměl hrát na hudební nástroje.

Hudební programy, které jsem vyzkoušel doposud, ve mě nechávaly světélko naděje, že existují kreativní výspy, kterých se umělá inteligence nikdy nezmocní. Stále to platí v oblasti psaní textů, ale poslední barikády se zvolna hroutí.

Ovšem, co dnes předvedl SUNO, mi doslova vyrazilo dech. Dobře, zpěv ještě zní trochu strojově (ačkoli u moderních hitů je to někdy záměr), program má problémy s frázováním veršů, ale to se časem vychytá. Zkusil jsem napsat aktuální blues v češtině, a objednal si „slow groovy blues with a feeling and long groovy guitar solo“.

Celý tvůrčí proces trval pár desítek sekund. Kdybych si nechal vygenerovat i slova, bylo by to ještě rychlejší. Výsledkem je blues, které skutečně má „feeling“. Posuďte sami (a odevzdejte nástroje):

Minutkové Blues. Text: Marek Prorok, všechno ostatní: Suno.ai

„Najdeme spousty analogií,“ píše Miloš Čermák. „Fotografie nezničila výtvarné umění a mobilní telefony nezlikvidovaly fotografii. Film nezničil divadlo a televize film. Atakdále. Ale ve všech případech se tyto obory zásadně proměnily.“

To zní optimisticky. Zkuste si to zhudebnit!

Titulní grafika: Dall-E