Buskeři a buskerky

Díl 2. Pán prstenů a zástupy nemrtvých aneb busking v Ostravě

Ostrava je pro busking jako stvořená. Na Masarykově náměstí, před Novou Karolinou či na Stodolní můžete i ve všední dny prožít nevšední zážitky. S kým a čím se na těchto místech můžete setkat? Následující odstavce nabídnou výběr z bobulí mých skromných ostravských buskerských zkušeností.

Frodo na Stodolní

Stodolní je ideálním místem pro noční busking. Začnete chvíli po desáté večer a vaše muzikantská jízda se obvykle protáhne až do rána. Netvrdím, že je tamější styl zábavy a publika pro každého, nicméně já osobně na Stodolní muzikantsky vyrůstala, tudíž na ni nedám dopustit.

Na Stodolní mi v obalu od kytary přistál dosud nejhodnotnější příspěvek. Hrála jsem tehdy se zkušeným, svérázným buskerem, který si říká Kapitán. Toho stejného večera se odvážný muž z Polska pár měsíců po svatbě vydal na pánskou jízdu na Stodolní. Opojen hudbou a (ne)slušným množstvím vodky nám kromě hromady zlotých přispěl také svým snubním prstenem.

V hromádce mincí a jiných darů se potmě snadno ztratil. Nad ránem jsme při rozdělování výdělku prstýnek objevili a Polák ihned dostal příhodnou přezdívku Frodo. Kapitán nevěřil, že by si Frodo následující den pamatoval, že nás v noci potkal, natož aby ho napadlo, že máme jeho prstýnek. Dohodli jsme se však, že si prsten ponecháme a obepíšeme skupiny se ztráty a nálezy, případně ho pak zaneseme na policii.

Kapitán, který zrovna není fanouškem manželského života, poznamenal, že by si měl Frodo tento zážitek vyložit jako znamení, opustit svou milou a vydat se za svobodou a dobrodružstvím, které mu očividně chybí.

Polský pytlík Frodo, a jeho ztracený a nalezený snubní prsten. Foto: archiv Páji Macečkové

K překvapení nás obou se ale Frodo vrátil… S děsem v očích a pomyslnou kudlou na krku od své manželky k nám při našem příštím buskingu napochodoval a prsten vykoupil zpět za 60 zlotých a lahev vína. Kapitán se s Frodem na památku zvěčnil a tento příběh dodnes ukazuje jako výstrahu všem mladým zasnoubeným mužům, které potká. 60 zlotých z futrálu během chvíle naší nepozornosti někdo odcizil. Víno jsme naštěstí spolu s kolemjdoucími stihli vypít.

Zombie pro zombie

Stodolní vypráví také příběh o mé nejlepší oslavě Halloweenu. Venku se na konci října stále více ochlazovalo, při hraní začínaly mrznout prsty a lidé se stahovali dovnitř do vytopených podniků. Halloweenská noc ale byla překvapivě teplá a poskytla perfektní příležitost pro poslední hraní. Ulicí procházely zástupy (ne)mrtvých jeptišek, zombie zdravotních sestřiček, Vřískotů a Samar. Hudební doprovod venku velmi vítali.

Onen večer se mou skalní fanynkou stala právě nemrtvá jeptiška, která se při svém děsivém vzezření dojímala nad mou verzí písniček Tomáše Kluse. Pečlivě kontrolovala, zda mi všichni posluchači přispívají do obalu a přivolala na poslech zbytek své nemrtvé skupiny. Před publikem dobrých dvaceti zombie jsem tematicky odehrála Zombie od Cranberries a nadšeně sledovala autentické taneční kreace a doprovodné vokály před sebou.   

Stodolní mi mimo jiné přinesla i cenná náhodná setkání, například s Tomášem Přečkem, díky kterému teď mám kde a s kým hrávat, i když venku mrzne. Tomáš mě následně seznámil také s šéfredaktorem webu MUZIKANTI co děláte?, jenž mé zážitky v těchto řádcích posílá až k vám. 

Nová Karolina a Masarykovo náměstí

Ostravský lid se o své buskery pěkně stará, a státní správa a samospráva nikomu neháže klacky pod nohy, jako v jiných městech. Kromě milých slov a mnohdy štědrého příspěvku, který vám kolemjdoucí dají, vás potěší třeba šálek kávy od paní z Trdlokafe u Nové Karoliny nebo limonáda z nedaleké kavárny na Masarykové náměstí. A kdo má při letních parnech hrát bez zmrzliny? S nadšením a vděkem dáte pár minutek pauzu, přijmete vrchovatý kornout a příjemný rozhovor od jednoho z posluchačů.

Sečteno a podtrženo, busking v Ostravě bývá kouzelným zážitkem a komukoliv z vás, kdo se k němu odhodlává, dávám zelenou a těším se na to, co vás při hraní potká, co s překvapením najdete ve futrálu či v klobouku a který z kolemjdoucích charakterů sehraje roli právě ve vašem příběhu.

Možná přijde i Gandalf?!?

Titulní foto: Jane Hofman