Novinky

Vinyl se asi vážně vrací zpět! Roste i prodej gramofonů

Společnost SEV Litovel, která je předním světovým producentem gramofonových přístrojů v kvalitě hi-fi, loni díky rekordní produkci zdvojnásobila tržby na 668 milionů korun z 323 milionů korun v roce 2020. Hospodaření firmy se vrátilo zpět do černých čísel, když po předloňské ztrátě 8,2 milionu korun vykázala čistý zisk 70,6 milionu korun.

Společnost SEV Litovel loni prodala rekordních 177.600 gramofonů, zatímco v roce 2020 jich bylo 97.000. O rok dříve litovelská firma prodala 82.000 gramofonů. Ředitel SEV Litovel Jiří Mencl ve výroční zprávě uvedl, že firma loni výrazně investovala do nákupu CNC obráběcích stromů a rozšíření výroby gramofonů v nedaleké Července, kde v předchozích letech vybudovala nový provoz. „Poptávka po gramofonech ve světě stále roste,“ uvedl.

Společnost SEV Litovel má v nabídce pět desítek typů gramofonů a výrobní program stále inovuje. V letech 2016 a 2017 firma podle Mencla investovala zhruba 150 milionů korun do nákupu strojů a stavby výrobních hal v Července.

Litovelský podnik v předchozích letech těžil z toho, že se prudce zvyšuje obliba vinylových desek, které zažívají renesanci. Zatímco v letech 2002 až 2009 společnost SEV Litovel ročně vyrobila zhruba 30.000 gramofonů, od roku 2010 se její produkce začala postupně zvyšovat.

Většinu gramofonových přístrojů společnost SEV Litovel exportuje. Gramofony prodává prostřednictvím rakouské firmy Audio Systems v 70 zemích. Mezi hlavní exportní teritoria patří Británie, Německo, Francie, Spojené státy a Austrálie.

Gramofony se na celkových tržbách firmy SEV Litovel podílejí více než 90 procenty. Zbývající část tržeb připadá na součástky pro automobilový průmysl a na části vláčků.

Společnost SEV Litovel zahájila činnost v roce 1999. Navazuje na tradici v elektromechanickém a elektrotechnickém průmyslu, která vznikla v Litovli před více než 50 lety v tehdejším podniku Tesla Litovel. FIrma SEV Litovel loni zaměstnávala v průměru 368 pracovníků.

Titulní foto: pexels.com