Jak na to

Nemáte na buben? Vyrobte si ho

Vůbec první buben vyrobil Václav Lindl před 25 lety. „Protože jsem na svůj první buben neměl, tak jsem si ho udělal,“ říká. Spokojený s ním ale nebyl, byl příliš těžký a hlavně neměl zvuk. Následovala řada dalších pokusů, jak se ke kvalitnímu zvuku pomocí dřeva a vyčiněné kůže dostat. Firmu na výrobu nástrojů založil před osmi lety. Věnuje se zakázkové výrobě. Vedle toho dál pracuje jako zámečník.

Výroba perkusních nástrojů v ateliéru Chantek v obci Vysoká na Havlíčkobrodsku trvá někdy týden, jindy tři měsíce. Dílna Václava Lindla se soustředí na ruční a originální výrobu. Pomáhá tomu i nevšední konstrukce některých nástrojů nebo kresby, kterými nástroje zdobí výtvarnice Martina Koumarová.

Cajony z řady Chantek Art jsou vyrobené na míru ve zvoleném barevném provedení a s požadovaným motivem, který vystihne hráčův charakter a jeho styl.

Asi před půl rokem začal vyrábět nástroje originální konstrukce. Jeho t-bong vychází z nástroje bongo cajon se dvěma tóninami, ale má o tón navíc, tvarem připomíná písmeno T. „Nevíme o tom, že by to někdy někde dělal,“ řekl Lindl. Originální je i cabong, který tvoří bongo cajon v klasickém cajonu, což jsou perkuse připomínající dřevěnou krabici, na které se při hraní sedí. Kombinace nástrojů umožnila přidat ke dvěma tóninám i basovou. Cajon neboli kachon je bedýnka s ozvučeným otvorem, ve které jsou laditelné struny.

Mezi nástroje, které v ateliéru vznikají, patří i davul, původně balkánský bicí nástroj. Podle Lindla ho v Česku využívají hlavně soubory, které se soustředí na středověkou hudbu. Jeho nástroje ale končí i v rukách jiných hudebníků, od country po metal. „Jdeme napříč celým spektrem, všichni si je dokážou zařadit do té své hudby,“ řekl Lindl.

Materiály, které Lindl na své hudební nástroje používá, jsou místní. Vedle různých druhů dřev jsou to také kozí a telecí kůže, které si sám činí.

Ateliér pojmenoval po orangutanovi ovládajícím znakovou řeč, o kterém kdysi četl. „Hrozně se mi to líbilo, tak jsem začal výraz Chantek používat. Pak jsem začal zjišťovat, co to slovo je a zjistil jsem, že je to thajsky štěstí,“ řekl Lindl.

Ateliér v domě číslo popisném 13 dlouhodobě spolupracuje na charitativních projektech. Nejnovější záměr počítá s tím, že výtěžek z prodeje každého 13. nástroje poputuje do Střediska rané péče Oblastní charity Havlíčkův Brod.

Foto: chantek.cz