Profi okénko

Sylvie Bee vyprodala předvánoční Parník

Sylvie Bee je rozená šansoniérka, která zpívá, protože ji zpěv „přináší pocit radosti a svobodného vyjádření.“ Na tradičním vánočním koncertě v ostravském Klubu Parník vystoupila se svou dvorní klavíristkou, hrála skladby francouzských legend, i písně autorské.

Vyprodáno bylo dlouho dopředu, ale dvorní fotograf profesionálního magazínu pro amatérské muzikanty se prostě dostane všude. A ještě si drze dovolí položit dvě otázky:

Lidé si od pradávna zpříjemňují své dny zpěvem a hudbou a svátky vánoční jsou v tomto ohledu ještě intenzivnější. Máte nějakou oblíbenou písničku pro toto období?

Mám strašně ráda Ščedryk. Je to původně ukrajinská píseň, ale když ji Američané poprvé uslyšeli v Carnegie Hall v roce 1922, tak se jim tak zalíbila, že si na ni vytvořili vlastní text. Carol of the Bells se stala součástí americké vánoční tradice, zatímco Ukrajinci ji zpívají spíše na Nový rok. Je to o ptáčkovi ščedrykovi, který přilétá do domácností a přináší s sebou zdraví a hojnost. Samozřejmě z českých zbožňuju, miluju píseň Narodil se Kristus Pán.

Co poradíte ostatním muzikantům, nějaké tajemství, co dělat, aby byli stejně úžasní, jako vy?

Asi být autentický. To je důležité, být sám sebou, a dávat do toho maximum. Dělat to s láskou. Zní to jako klišé, ale je to tak. Být autentický a jít s kůží na trh. Když umělec kalkuluje, tak to není uvěřitelné. A je dobré na sobě pracovat. Nemyslet si, že jste největší borec, protože pořád je co zlepšovat, pořád se můžete učit, i od kolegů umělců a mít v sobě určitou pokoru. Přeji krásné svátky a těším se na setkání na dalším koncertě.

Fotografie z vánočního koncertu Sylvie Bee v Klubu Parník: Viktor Karvanszki

Sylvie Bee je nejen vynikající a osobitou zpěvačkou, ale umí o své hudební cestě také poutavě vyprávět. Na začátku prosince byla druhým hostem našeho „nadcastu Proroctví s…“, který vyjde v průběhu ledna 2024 na těchto stránkách. (Marek Prorok)