Komentáře

Manifest muzikantů amatérů, aneb nejde nám o to, kdo má většího slavíka!

Redakce Magazínu MUZIKANTI co děláte? sepsala Manifest muzikantů amatérů, ve kterém vyjádřila motivaci a cíl svého snažení. Na poslední chvíli jednoho z redaktorů napadlo, poprosit o alternativní verzi manifestu umělou inteligenci.

Výsledek byl srovnatelně zajímavý, proto jsme se rozhodli v první fázi publikovat oba texty. Rozeznáte dílo člověka od textu stroje? A která varianta vám přijde lepší?

Aby nedošlo ke zmatení, dlužno poznamenat, že jak stroje, tak i lidé od sebe výrazně opisovali a vzájemně se inspirovali!


Autor: Ideogram.ai

Manifest muzikantů amatérů – varianta A

Hudba, radost, inspirace, život

Jsme MUZIKANTI. Milujeme HUDBU.

Hudba nás vyživuje, pomáhá nám růst. Je pro nás, čím je pro květinu voda, země a slunce.

Hudba je našim nástrojem sebevyjádření, sebepoznání i relaxace.

Hudbou se neživíme, maximálně přiživujeme. Živíme se jídlem a pitím, na které si vyděláváme prací ve svých profesích. Jsme učitelé, lektoři, doktoři, sportovci, manažeři, ajťáci, hasiči, sestry, bratři, majitelé, rentiéři, dělníci i rolníci. Jsme podnikatelé, zaměstnanci i nezaměstnaní. Jsme manželé, manželky, babičky, dědové, synové, dcery a opět: sestry a bratři.

Když vezmeme do ruky nástroj, naladíme se na stejnou vlnu a jsme si rovni, protože vesmír je jedno velké vlnění. Na začátku byl tón, zvuk, někdo mu říká Velký třesk, někdo Slovo, někdo Hudba sfér.

Hudba nás spojuje s nekonečným vesmírem i se sebou samými. Nezáleží na tom, jak dobře umíme hrát, kolik máme fanoušků a lajků, kolik prodáme lístků na koncert, a kdo má většího slavíka. O tom ať se hádají ve světě showbyznysu. Nic proti světu showbyznysu, bez něj bychom neměli ani Beatles, ani Aničku Dajdou.

V našem světě nepotřebujeme palce nahoře, ani dole. Srdečně mezi sebou přivítáme nového neznámého Johna Lennona, stejně jako starou známou Aničku. U nás se nehodnotí a nesoudí, jen hraje a raduje. Kdo chce, poslouchá a baví se. Pokud vás nebaví, co se právě hraje, můžete se bavit se sousedem.

Stejně jako kdysi dávno Miroslav Tyrš se svým týmem osvobodil radost ze sportu od nutnosti vrcholného výkonu, chceme, aby i amatérští muzikanti byli vnímáni jako lidé, kteří hudbu dělají pro ni samotnou, nikoli s vedlejšími úmysly dostat se na přední příčky hitparády.

Na kluky a holky, kteří si chodí každý týden zahrát fotbálek nebo volejbal už se dávno nedíváme s despektem – „proč to proboha dělají, vždyť je to až směšné“. Jsme rádi, že sportují, protože ve zdravém těle zdravý duch.

Podobně je to s hudbou. Když někdo rád hraje, přestože umí jen tři akordy nebo rád zpívá, přestože je to falešně, buďme rádi, protože hudba spojuje a uzdravuje.

Nemáme nic proti showbyznysu. Co je císařovo, dejte císaři. Nechceme ani prudit sousedy hlasitou hrou na dudy, trubku či rozladěné piano ve dvě ráno. Nikdo nikoho nemusí poslouchat, pokud nechce. Ale čím více bude po světě létat tónů, tím se nám bude lépe žít. Kdyby tisíc klarinetů!

Když si zahrajete a zazpíváte sami doma nebo s přáteli, naladíte nejen své nástroje, ale i sami sebe.

Tak zní naše teorie strun!


Autor: ideogram.ai

Manifest muzikantů amatérů – varianta B

Hudba: Radost, Inspirace, Život

1. Hudba má smysl pro všechny! Hudba je univerzálním jazykem, který nepotřebuje slova. Každý má právo hrát na hudební nástroj a tvořit hudbu, bez ohledu na talent nebo profesionální ambice. Hudba není jen pro superhvězdy, nepatří nikomu a patří všem.

2. Hudba je naše poslání! Muzikanti amatéři nehrají pro slávu nebo bohatství. Hrají pro radost a pro lásku k hudbě. Hudba je naše vášeň, naše terapie a naše spojení s uměním.

3. Hudba má pozitivní vliv! Hudba má moc transformovat naše emoce a obohacovat naše životy. Hraní na nástroj či zpívání nás naplňuje energií a harmonií. Hudba nám dává sílu vypořádat se s výzvami života.

4. Hudba nás spojuje! Nemusíme být virtuózy, abychom sdíleli hudbu s ostatními. Hudba nás spojuje, svádí nás dohromady a vytváří komunitu lidí s podobnou vášní.

5. Hudba je naším dědictvím! Hudba je součástí naší kultury a dědictví. Je naší povinností zachovávat a šířit vášeň pro hudbu pro nás i další generace.

6. Manifest muzikantů amatérů! Tímto manifestem se zavazujeme hrát, zpívat a tvořit hudbu pro radost, pro lásku k umění a pro naši duši. Jsme hrdí, že jsme muzikanti amatéři, a věříme, že hudba má moc změnit svět.

Autor titulní grafiky: ideogram.ai