FotoNovinky

KytarovkaOstrava je pro všechny generace – dnes ve čtyři na Pěší zóně Malá Kodaň

U řeky Ostravice se dnes koná setkání muzikantů, kteří našli způsob, jak si ve velkém počtu zahrát stejné písně, aniž by to znělo, jako když symfonický orchestr ladí nástroje. Akce se jmenuje KytarovkaOstrava a vychází z původní KytarovkyBrno. Fór je v tom, že jeden předzpěvák ovládá online aplikaci, kterou ostatní vidí na svých tabletech či mobilech, takže mohou zpívat stejná slova a hrát stejné (zjednodušené) akordy.

KytarovkaOstrava se koná zhruba jednou za šest týdnů, ale akce na Pěší zóně Malá Kodaň v centru Ostravy u Sýkorova mostu bude výjimečná tím, že pokud lidi neodstraší počasí, může se u řeky sejít i pět set kytaristů a více.

„Zájem o akci projevilo 2.500 tisíce lidí, to v praxi znamená, že se dostaví tak čtvrtina, samozřejmě pokud neprší,“ říká Marek Prorok, organizátor KytarovkyOstrava. Organizátoři ale ujišťují, že po případném dešti se zase bude pokračovat a hrát se bude určitě aspoň do půlnoci – nejprve na pěší zóně, a po osmé hodině, kdy se víkendová pěší zóna začne proměňovat opět v obyčejnou silnici, na druhé straně řeky na velkých schodech.

KytarovkaBrno / KytarovkaOstrava – první akce, 25. srpen 2022. Foto: Marek Prorok

„Bude to obří rozlučková akce s létem a vlastně úplně se vším, s čím se chcete rozloučit nebo přivítat. Přesně před rokem jsme měli první KytarovkuOstrava právě tady u řeky, a nyní se vracíme ve velkém stylu s násobně větším počtem kytar a muzikantů všeho druhu,“ říká Marek Prorok.

Vstup na KytarovkuOstrava je volný, během akce organizátoři vybírají peníze do klobouku a veškerý zisk posílají na charitu. V červnu v Radniční restauraci se jim podařilo vybrat 4.000 Kč na projekt Fuck Cancer. KytarovkaBrno, která uspořádala letní tour po republice, a navštívila postupně Olomouc, Ostravu (viz foto níže), Uherské hradiště, Prahu a Jindřichův Hradec, vybrala 30.000 Kč pro Zlatou rybku na splněná přání.

Fotografie v příspěvku: Viktor Karvanszki