Novinky

Kytarový karneval v porubském Riu – ať žije KytarovkaOstrava!!!

Karneval v Riu je ještě daleko, ale v porubském Sport Baru Rio bylo ve čtvrtek 24. listopadu stejně veselo. V hlavní místnosti se sešlo osmdesát muzikantů, kteří hráli a zpívali ze společného online zpěvniku. Autorem myšlenky je Robin Zounar z Třince, který však už dlouhá léta žije v Brně, kde KytarovkuBrno založil.

Terka Holexová, profesionální houslistka si atmosféru KytarovkyOstrava taky užila, tedy když zrovna nehrálo kazoo… Foto: David Skácel

„Původně jsem se vlastně chtěl jen lépe naučit zpívat, a kamarád lépe hrát na kytaru,“ říká Robin. „Scházeli jsme se v Brně na veřejných prostranstvích a v parcích, a přidávali se k nám další muzikanti.“ Dnes lze na akcích KytarovkyBrno napočítat stovky muzikantů. Typickým návštěvníkem je kytarista, který třeba hraje dva roky a nemá ještě odvahu vystoupit sám veřejně, ale přidávají se samozřejmě i (polo)profesionální muzikanti, kteří oceňují atmosféru a energii společně interpretovaných písní.

„Byl jsem naprosto odstřelený z toho, kolik lidí přišlo. A kolik mladých má raději hraní na kytaru než reprodukovanou hudbu!“ říká Jakub Luptovec, IT konzultant a nadšený muzikant.

Sport Bar Rio je domovskou hospodou kapely ZE7EHO (myšleno ze sedmého ostravského obvodu). Honza Urban, basista a zpěvák skupiny říká, že do hospody chodí už patnáct let, a tak čtyři roky v ní hrají. Vpředu mají pódium pro občasné koncerty a vzadu zkušebnu, kde se setkávají většinou v pátek. Jedná se tak o další místo na hudební mapě, kam je možno zajít na pivo či na kávu a poslechnout si živou hudbu, případně si s muzikanty společně zajamovat.

Miroslav Müller, frontman skupiny ZE7EHO na KytarovceOstrava. Foto: David Skácel

Po čtvrteční akci byli spokojení i majitelé hospody, kteří tam už dlouho neměli takhle narváno. Příští akce KytarovkyOstrava bude 19. ledna 2022, a místo bude včas upřesněno. V Brně zatím vítězí tradice zavítat pokaždé na nové místo, čemuž by po úspěchu první akce nemělo nic bránit ani v Ostravě.

V průběhu večera organizátoři vybírají peníze na pokrytí režijních nákladů a zbytek je prostřednictvím transparentního účtu poslán charitativním organizacím. Včetně ostravské akce se jim podařilo vybrat už více než 70.000 Kč!

Titulní foto: David Skácel