Novinky

Sto muzikantů a jedna Kytarovka u řeky Ostravice

Více než sto muzikantů a desítky diváků se sešli ve čtvrtek 25. srpna po šesté hodině večerní vedle Sýkorova mostu v Ostravě.

Jednalo se o společnou akci KytarovkyBrno a MUZIKANTI co děláte, domluvenou na začátku července během rozhovoru pro náš magazín (více zde). Duchovním otcem KytarovkyBrno je třinecký rodák Robin Zounar, který měl v Ostravě radost, že konečně může mluvit, „jak mu zobák narost“, aniž by mu kvůli tomu hrozilo fyzické napadení.

Hlavní myšlenkou Kytarovky je, že všechny nástroje hrají společně jednu píseň v jednom rytmu i tónině. Za tímto účelem vyvinul IT specialista Robin Zounar online aplikaci, díky níž ostatní kytaristé na obrazovce mobilu nebo tabletu vidí, která píseň se právě hraje, včetně slov a zjednodušených akordů.

Foto: Jana Dědková

„Pouze do Zafúkané od Fleretu někdo propašoval Asus2,“ komentuje Robin v průběhu večera.

Kromě sdíleného zpěvníku je zapotřebí také lídra, který udává rytmus a hlasitě zpívá. S tím má Robin, jak je slyšet, dlouholeté zkušenosti. Kytarovka je v Brně nesmírně populární, schází se v parcích, na náměstích, u přehrady, pořádá výlety do okolí. „Máme zásadu, že nikdy nehrajeme dvakrát na stejném místě,“ vysvětluje Robin. Pro kažou akci připravují novou šestiúhelníkovou nálepku na kytaru.

Foto: Jana Dědková

Ostrava se baví, náhodní kolemjdoucí začínají tancovat, přidávají se ke zpěvu, případně křičí číslo písničky ze zpěvníku, kterou by chtěli zahrát. Takhle nějak by mělo vypadat živé město, které se umí radovat a hrát si! Naštěstí v průběhu akce nedojde k žádnému incidentu, ani srážce s cyklisty.

„Na tomhle místě s přáteli hráváme docela často a včera jsem to viděl přesně tak, jak jsem si to vysnil – náplavka plná hudby a života,“ říká Jakub Luptovec, IT konzultant a člen facebookové skupiny MUZIKANTI co děláte. „A byl bych moc rád, kdyby tohle nebylo jen jednou za život!“ dodává.

Přestávka na natažení nových strun, doplnění tekutin a přečtení zpráv. Foto: Marek Prorok

Dveře další spolupráci v jakékoli formě jsou oboustranně otevřené. „Byla to naše první velká zastávka mimo Brno, a stálo to za to. Vytvořili jste krásnou atmosféru na tomto krásném místě a my si akci neskutečně užili,“ vzkazuje Robin Zounar Ostravanům.

Navíc k tomu všemu organizátoři vybrali krásných 6.450 Kč a odeslali je prostřednictvím transparentního účtu na konto organizace Spirála Ostrava, která pomáhá lidem s duševním handicapem.

Úvodní „oficiální“ přivítání, Robin Zounar a Marek Prorok. Video: MUZIKANTI co děláte
Hit the road Jack – Jaká byla atmosféra? Posuďte sami! Video: MUZIKANTI co děláte