Novinky

KytarovkaOstrava v Septimu – fantazie a mráz po zádech

Letošní první veřejná KytarovkaOstrava byla ze strany organizátorů sázkou do loterie, protože salonek restaurace Septim na Masné ulici v Ostravě je určen jen pro cca 50 hostů. Nakonec jich dorazilo více než 60, aby prostřednictvím muziky potvrdili pravidlo, že dobrých lidí se vejde…

KytarovkaOstrava 24. 2. 2023 v Septimu. Foto: Marek Prorok

Srdcem ostravské kytarovky je všestranně talentovaný klavírista, kytarista, zpěvák a skladatel Tomáš Přeček, hlavou je guru amatérských muzikantů Marek Prorok. Protože muzikanti hrají za pivo, které si navíc většinou sami platí, jsou tyto akce vítanou vzpruhou také pro majitele restaurací a hospod, kterým se za jeden večer mnohonásobně zvednou tržby.

KytarovkaOstrava i KytarovkaBrno navíc během akce vybírají dobrovolné vstupné na dobročinné účely. V Ostravě chtějí dlouhodobě podporovat projekt HUDBA DOMOVŮM, který je s kytarovkou propojen i tematicky.

„Cílem projektu HUDBA DOMOVŮM je přivést nadšené amatérské muzikanty do pobytových sociálních služeb a nemocnic v rámci volnočasových aktivit klientů. Nejde jen o pasivní poslech, ale hlavně o radost, kterou přináší aktivní zapojení lidí – zpěv, rytmické nástroje, kontakt mluveným slovem, píseň na přání apod. Naše programy zahrnují prvky reminiscenční terapie – písně Osvobozeného divadla, divadla Semafor, všeobecně známé folkové a lidové písničky, jiné jsou postavené na muzikorelaxační hudbě spojené s aktivní relaxací, imaginací a uvolnění těla a mysli,“ říká Rosťa Honus, hlavní organizátor projektu.

KytarovkaOstrava v Septimu aneb #HrajuZaPivo. Foto: Marek Prorok

Pocity běžných účastníků KytarovkyOstrava nejlépe vystihuje Adam, který na akci dorazil až od Opavy: „Tohle jsem nečekal… Na začátku večera jsem viděl spoustu lidí, rozmanitý mix osob, věků, názorů, postojů i pohlaví. Jediné, co měli společné, byl obal s kytarou přes záda. Všichni začali ladit a s kamarádem jsme byli v rozpacích, co se bude dít. Pak se po krátkém úvodu rozeznělo 30 kytar. A nestačil jsem se divit. Byla to fantazie až šel mráz po zádech. Během večera jsme se seznamovali, bavili a zpívali…“

Největší hodnotou pro něj je něco, co si předtím z jiných koncertů a barů nepobral: že hudba spojuje. „KytarovkaOstrava spojila lidi!!! Není v tom byznys, politika ani komerce. A záslužné je i to, že organizátoři vybrali peníze na dobrou věc,“ říká Adam.

KytarovkaOstrava je první „frančízou“ originální KytarovkyBrno, kterou v jihomoravské metropoli spolu s přáteli založil třinecký rodák Robin Zounar. Jedná se o akustické hudební večery, kdy účastníci hrají a zpívají ze společného online zpěvníku.

Více: kytarovkaostrava.cz

Titulní foto: Marek Prorok