NovinkyRecenze

Malá Ostrava na hranici amatérské a profesionální hudby

Malá Ostrava je písničkářský minifestival, který založil a moderuje Milan Kaplan. Ve čtvrtek 11. května se Malá Ostrava poprvé odehrála ve Studiu 1 Českého rozhlasu Ostrava. V průběhu večera vystoupily čtyři kapely: HEBLO, Manželská krize, Vadim Windy a Šansonika. Český rozhlas zaznamenal zvukovou i obrazovou stopu a písničky bude postupně zařazovat do vysílání i na Youtube.

Podle Richarda Piskaly, vedoucího programu a spolumoderátora večera, je Malá Ostrava určena převážně pro místní kapely, které už mají svoje publikum, ale široká veřejnost je ještě nezná. Český rozhlas Ostrava podobnými pořady, mezi které patří také Harenda, plní svou roli veřejné služby a dává prostor muzikantům, kteří stojí na hranici mezi amatérskou a profesionální muzikou.

Manželská krize v ČRO. Foto: Marek Prorok

Uskupení Manželská krize je toho nejlepším příkladem. Theodora Glacová a David Sasín nejsou ani manželé, ani neprožívají žádnou krizi. Žijí spolu šťastně už přes dvacet let a vychovávají dvě děti. Živí se jako grafici ve vlastní firmě, a hudbu si přidali navíc, jako nezvladatelný pramen, který prostě musel vytrysknout. Veřejně hrají jen něco přes rok, ale v posledních týdnech jejich jména najdete na všech sloupích. Což vůbec neznamená, že jsou hloupí, naopak.

Písně jsou chytré hudebně i textově, kytara je nápaditá a přesná, jevištní výraz Theodory Glacové může pamětníkům připomínat dobu největší slávy Dáši Andrtové-Voňkové, Ivy Bittové nebo Zuzany Navarové, s tím že na pódiu ovšem stojí svébytná, vitální, nápaditá, všestraně hudebně nadaná a nezničitelná Theodora Glacová, žena, která si v osmnácti letech našetřila 1.000 Kč, aby si do svého rodného jména Teodora na úřadě oficiálně přidala „H“, které tam prostě, podle jejího názoru, patří.

Nemanželský projekt výborně doplnila baskytara Milana H., který působí rovněž v kapele 432 Hz.

Vzkaz šéfredaktora ČRO a spolumoderátora večera pro muzikanty amatéry ze skupiny MUZIKANTI co děláte? Video: Marek Prorok

Více info o kapelách (z webu Českého rozhlasu Ostrava):

Šansonika – kvarteto folkových muzikantů z Orlové. Šansonika je vítězem festivalu a soutěže Moravský vrabec nebo finalistou Porty 2019. Skupina se žánrově řadí do folku, ale v jejich podání slyšíme i šanson, jazz, blues, rock nebo world music.

Manželská krize – hudební spojení básnířky a písničkářky Theodory Glacové a kytaristy Davida Sasína. V písničkářském podání šíří poetické texty ze života a jako správní hudební nevzdělanci drze míchají všemožné žánry typu folk, blues, pop či bigbít.

Vadim Windy – tak si říká Vadim Pekárek, kytarista, zpěvák a jeden ze zakládajících členů kapely Windy. Určitě si vzpomenete na hit této kapely Ředitel zeměkoule. Teď Vadim vystupuje sám.

Heblo – ostravská parta muzikantů, co si hudbou dělá radost a hraje a zpívá bez velkých očekávání a ambicí. I to je funkfolková kapela Heblo.

Milan Kaplan uvádí první kapelu večera, ostravské HEBLO. Foto: Marek Prorok
HEBLO – lehká nervozita před začátkem koncertu. Foto: Marek Prorok