Rozhovor

Kdyby tisíc kytarovek, a nejen v Brně!

KytarovkaBrno, to jsou akustické hudební večery pod širým nebem, které pořádá parta kamarádů okolo Robina Zounara. Robin je původem z Třince, do Brna ho přivedla profese IT specialisty. Ve volném čase se věnuje hudbě, a to jak organizováním akcí, tak opravou hudebních nástrojů.

Jak vlastně KytarovkaBrno vznikla?

Vlastně úplně spontánně, začali jsme hrát s kamarády na Moravském náměstí v Brně a postupně se k nám přidávali další muzikanti. Ovšem tím, že jsme byli na veřejném místě, kudy procházejí náhodní kolemjdoucí, se často stalo, že jsme byli obklopeni posluchači, ale další kytaristé se k nám už nedostali nebo přišli a ani nevytáhli nástroj. Druhý rok jsme se proto přesunuli do parku do Lužánek, a tam už to bylo lepší. Na jedné akci jsem napočítal okolo šedesáti hudebních nástrojů, převážně kytar.

Zorganizovat takovou akci, to už musí být pořádná práce!?

Rozhodně ano, připadám si jako hudební manažer, zejména v situacích, kdy je třeba řešit nějakou krizovou situaci. Přijde třeba velice výrazný hudebník, který dokáže přehlušit ostatní nástroje, a začne navíc hrát falešně nebo sóluje v okamžiku, kdy ostatní zpívají…

V online prostoru je jednoduché takového člověka vypnout, ale v reálu to musí být složitější. Jaké další nástroje, kromě dominantních kytar u vás hrají?

Nejrůznější basy, kontrabasy, trubky, akordeony, ukulele, perkuse…

Jak taková akce vlastně vypadá, to sedíte v kruhu? Kdo určuje, co se bude zpívat, a jak?

Sedíme v kruhu, který se volně rozšiřuje, a klíčovým nástrojem úspěchu je pro nás online zpěvník. Bez něj by to prostě nešlo. Když občas někdo zkusí píseň, která ve zpěvníku není, dopadne to špatně. Každý hraje v jiné tónině, jiná slova, přidá se maximálně několik kytar, naše akce je ale založena právě na tom, že těch kytar hraje třeba padesát najednou, a všichni hrají a zpívají to samé. Ve zpěvníku už máme téměř 300 písní, ze kterých můžeme vybírat, převážně anglické songy, ale samozřejmě i české.

Foto: KytarovkaBrno

Ještě vás to po letech baví?

Samotné hraní samozřejmě ano, ale přiznám se, že všechny ty organizační aktivity okolo jsou opravdu náročné a někdy si říkám, jestli to mám zapotřebí. Naštěstí je nás organizátorů více. Na akcích také vybíráme buď vstupné nebo příspěvek do klobouku, ale všechny peníze jsme doposud věnovali na charitu.

Já jsem si kytarovky všiml díky příspěvku na facebooku, kde někdo litoval, že něco podobného není taky v Ostravě. Co s tím uděláme?

Můžeme zkusit zorganizovat společnou akci třeba v srpnu. Od nás z Brna by určitě přijela minimálně dvě auta, zpěvník máme, tak uvidíme, kolik jsme schopni přilákat Ostravanů, a kam.

Míst je několik, třeba na nábřeží u Docku nebo v Komenského sadech, ale co kdybychom nastřelili nějaký termín, ať se nepohybujeme pouze v oblacích.

Ve čtvrtek večer, 25. srpna v Ostravě? Jako společná akce KytarovkaBrno.cz a muzikanticodelate.cz!

Může být, určitě se brzy ozveme s dalšími detaily! Díky moc za rozhovor!

Foto: KytarovkaBrno