KomentářeProfi okénko

Mám štěstí, že mě platí za to, co bych dělal i zadarmo

V produkci HBO můžete shlédnout více než dvouhodinový rozhovor Bruce Springsteena s Howardem Sternem prokládaný živě hranými písněmi přímo ve studiu. Hudba jako vášeň… Spousta momentů, které osloví každého muzikanta, ať už si hraje pro radost nebo „na vážno“.

Vlastně jsem od toho nic zvláštního nečekal. Po dlouhé době jsem měl chuť jen tak sedět a koukat. Rozhovor z roku 2022 vedený Howardem Sternem s tehdy 73 letým Brucem Springsteenem mě doslova přikoval ke gauči a poutal mou pozornost celé 2 hodiny a 15 minut, což je tedy na rozhovor opravdu úctyhodná délka. Určitě stojí za to vidět. V dokumentu bylo, samozřejmě kromě silného příběhu o náročném dětství a dospívání, nepřízni otce a rodičů, pár silných momentů a pro mě tzv. „aha“ chvilek, které se dotýkaly mé muzikantské duše a nutily mě přemýšlet.

  • Pokora… „Mám obrovské štěstí, že mě platí za to, co bych dělal tak jako tak zadarmo.“
  • Živě hrané a zpívané písně na notně otlučenou kytaru Takamine s otevřeným laděním. Hned druhý den jsem vyzkoušel tzv. open D ladění a díky jiným harmoniím z toho hned byla nová píseň.
  • Příběhy písní – jak skládá, jak píše, o čem píše a jak si s písní umanutě hraje tak dlouho, dokud není přesvědčen o tom, že je to nejlepší možný výsledek.
  • Historky o jeho legendárním perfekcionismu.
  • Hudbu bere jako vášeň, ale současně velmi silně jako odpovědnou práci (étos italské katolické etiky a morálky) – „mám odpovědnost k posluchačům, aby za své peníze dostali maximální kvalitu.“
  • Ke svým tří hodinovým show poznamenává: „Někdy mám trochu problém začít, ale vždycky mám problém skončit.“

Shrnuto, podtrženo. O tom nemá smysl číst, to se musí vidět a slyšet.

A co píší v upoutávce tvůrci z HBO?

Howard Stern v intimním dvouhodinovém rozhovoru s Brucem Springsteenem detailně rozebírá hudební, profesní i osobní cestu tohoto legendárního amerického umělce. Součástí dokumentu je také několik studiových vystoupení na akustickou kytaru a klavír, během nichž Springsteen vysvětluje vznik mnoha svých populárních hitů, včetně „Thunder Road“, „The Rising“, „Born to Run“ a mnoha dalších. Oba muži diskutují také o Springsteenově novém studiovém albu „Only The Strong Survive“, kolekci patnácti soulových skvostů, které nedávno vydalo vydavatelství Columbia Records.

Autor fotografie: https://www.hbomax.com/cz/cs