KomentářeNekorektní korektor

Obchodník s banány o kufrech plným něhy

Nekonečné břehy s kufry plných něhy

Vystudoval jsem literární vědu, ale živím se jako prodavač banánů, obrazně řečeno. To je úděl nás, literárních vědců. Zatímco umělci hoří, boří, tvoří a pak se koupou v moři, my obvykle nemáme tolik talentu, abychom napsali vlastního Obchodníka s deštěm jako Richard Nash nebo Richard Krajčo.

Nechybí nám ovšem talent k laskavé ironii, naučili jsme se dobře ovládat český jazyk a interpretovat texty, jinými slovy jsme schopni hodiny hovořit o tom, „co tím chtěl básník říci“, stejně jako „co tím nechtěl říci“, případně „co vůbec netušil, že říká“.

Naše znalost pravidel českého pravopisu a textové syntaxe je draze vykoupena roky univerzitních studií, jež většinou probíhaly v přilehlých vinárnách a hospodách až do časného rána. Jako lékaři znají zpaměti anatomii lidského těla v latině, já si v srdci navždy ponesu všechny tři díly akademické mluvnice jazyka českého.

Moderátoři dnes v televizi běžně říkají „více jak“ místo „více než“, případně používají neexistující slovo „dvěmi“. Já se při tom cítím podobně, jako když během jízdy na kole spolknete mouchu.

Čímž se dostáváme zpět k Obchodníkovi s deštěm. Což o to, písnička je to krásná, Richard Krajčo je sympaťák, takový náš český Bradd Pitt, akorát umí lépe zpívat. Ale sám v rozhovorech říká, že čeština nikdy nebyla jeho silnou stránkou. Výsledkem je, že mi to prostě rve uši. A kdyby to udělal jenom jednou!

Jsem skrytý mezi patry vysokých jak Tatry

Au! A teď ostrý střih! Gramatické chyby přece můžou být záměrně použité výrazové prostředky! Umění je o překračování hranic, tvrdil můj oblíbený literární vědec Jan Mukařovský. Krajčo je rebel! Jak si lépe vyřídit účty se soudružkou učitelkou ze základní školy v Šumbarku než napsat hit, který bude obsahovat okatou gramatickou chybu!

Shrnuto a zabaleno: Kryštof je fajn skupina, a co bych dal za to, kdyby se jí hrálo více, místo těch neskutečně banálních braků, kterých bůhvíproč neustále přibývá.