Novinky

Živě ze Studia & Baru 432 Hz – ostravská THE CAVERN v akci

Liverpoolská jeskyně v níž hrávali Beatles už dávno nestojí na svém původním místě, její cihly byly rozprodány po pěti librách do celého světa. V ostravském Studiu & Baru 432 Hz liverpoolskou cihlu bohužel zatím nemají, zato tady vzniká jiná zajímavá tradice živého hraní amatérských až poloprofesionálních alternativních kapel a písničkářů a pravidelného setkávání muzikantů a jejich přátel.

Eva Kozelská, HEBLO. Foto: Jana Dědková

Tohle je první příspěvek, který píšeme „živě“ z koncertu skupiny HEBLO, jejíž muzikanti do komunity patří, spolu s domovskou kapelou 432 Hz a dalšími kreativními nadšenci – Na značky, Manželská krize, Jiří Piechowicz, Ota Maňák, Andy Karmanová a desítky dalších (viz facebookova skupina MUZIKANTI co děláte).

Podle Tomáše Přečka, frontmana kapely 432 Hz, takových míst pro živou alternativní hudbu není mnoho, a to nejen v Ostravě. „Kromě koncertů se zde ale setkáváme i méně formálně v průběhu týdne, nejčastěji v pátek večer, na čemž je nejkrásnější, že nikdy nevíte, kdo přjde, jaký nástroj přinese, a co vlastně budeme hrát,“ říká Tomáš Přeček.

Studio & Bar 432 Hz je specifické také tím, že není volně přístupné náhodným návštěvníkům z ulice, připomíná tím anglické uzavřené kluby, do kterých mohou pouze prověření návštěvníci – v ostravském případě všichni, kdo pomáhají rozvíjet komunitu muzikantů a přátel hudby.

Něco podobného se před časem odehrálo napříkad ve Frýdku-Místku, kde si místní kapely vymyslely vlastní festival SWEETSEN FEST, který se dnes už stává legendárním. „Třeba to u nás v Ostravě dopadne podobně,“ říká Tomáš Přeček, „ale nemusíme nikam spěchat, zatím si budeme užívat pohodovou muziku mezi přáteli, a co se má stát se stane.“

Další uzavřenou klubovou akcí bude březnový koncert kapely Na značky.

Autorka fotografií: Jana Dědková