Z deníčku těhotné koaly

Z deníčku těhotné koaly aneb o hudební produkci z postele

Představte si situaci, kdy si naplánujete cestu kolem světa a najednou vám někdo vezme mapu se všemi vyznačenými cestičkami a vymění ji za schéma cesty kolem Marsu – samozřejmě bez jakýchkoli poznámek. Přesně tak jsem se cítila jednoho rána v červnu, kdy jsem zůstala zírat na dvě čárky těhotenského testu, který si manžel při mém „hele!!!“ spletl s testem na covid.

Ze dne na den se mi svět otočil vzhůru nohama, ale velice rychle jsem zjistila, že to bylo to nejlepší, co se mi mohlo stát. Nicméně, zkuste si to představit – jestli jste hudebníci, určitě máte více či méně podobný mozek jako já – potřebujete tvořit! A já byla první tři měsíce upoutána k posteli a kyblíku.

Tou dobou uplynul právě rok od chvíle, kdy jsem jakožto nudící se marod objevila aplikaci Koala Sampler. Ta mě uvedla do tvorby hudby na mobilních zařízeních. Přála jsem si ku příležitosti mého výročí s Koalou vytvořit písničku stejným způsobem, jako tenkrát při té chřipajzně – v leže, na mobilu, pomocí prskání rádoby beatboxových zvuků a snahy o zpěv. A tak se historie opakovala se vším všudy, až na jinou příčinu mého diskomfortu.

Na písničce jsem pracovala snad dva týdny, protože namíchat to a zmastrovat, což jsem pak už dělala na iPadu, bylo docela peklo. Ale měla jsem z toho ohromnou radost! Jmenuje se Changes (Změny) a já myslím, že tušíte, proč… 

Changes. Video: Baruš Jeřábková

Říkáte si, že o mixingu a masteringu nic nevíte? Co myslíte, že jsem věděla před rokem? Ani jsem netušila, že něco takového existuje! I přesto jsem tehdy stvořila písničku, která mi otevřela novou cestu do mezinárodní komunity, kde jsou všichni blázni do Koaly a mobilní hudební produkce. Právě tady jsem se všechny tyhle věci naučila.

Darkness Falls (písnička vyrobená v posteli na mobilu). Video: Baruš Jeřábková

Na začátku července nám beta testerům Koaly její vývojář zpřístupnil nové funkce. Protože mi bylo čím dál hůř, na testování jsem se moc necítila, ale aspoň jsem vytvořila jednu velice jednoduchou písničku o létě s ještě jednodušším textem (kterým zněl „letní čas“ a… to bylo všechno) a natočila k ní jednoduchý klip při jedné ze zdravotních procházek. Videa vždycky vytvářím stylem, že jdu na procházku (někdy i po bytě nebo po pokoji) a natáčím náhodné záběry, které pak nějak zajímavě sestříhám a dám na ně třeba nějaké efekty. Tak to bylo i v tomto případě, vše opět v posteli.

Jedním z plánů, který jsem měla předtím, než jsem začala vybírat kočárky, bylo dělat pravidelné živé streamy na YouTube a živou tvorbu zachycenou na video. Mno, jaksi to nevyšlo, ale i tak jsem si to dost vynahradila z té postele!

Po nějaké době, co mi bylo tak zle, že jsem nemohla dělat absolutně nic, jsem se zmohla na jednu z pravidelných tvořivých výzev v naší komunitě a vytvořila písničku zazpívanou a zahranou živě. Nesla důležité poselství. Jmenuje se “Find something new” (Najdi něco nového) a zpívám tu o tom, že každý den je dobrodružstvím, i v případě, kdy je jeden jak druhý.

Find something new (Koala Flip Roulette 4/3). Video: Baruš Jeřábková

Může to být právě nevolnost a nemoc, nebo i prostá rutina a přepracovanost. V takových dnech potřebujete vždycky najít něco nového, něco zajímavého. Jako třeba nové zvuky, nové písně, nové pocity, nové zkušenosti, nové nápady na to, jak si zpříjemnit náročné chvíle, nové radosti… A mou největší radostí, tedy kromě toho, že mi někdo začal bubnovat v rytmu 20 BPM na močový měchýř, byl okamžik, kdy jsem na svém iPadu po dlouhatánské době zase vytáhla synťáky. Já jim vlastně vůbec nerozumím, ale o to větší sranda to je. Kroutíte tam těmi čudlíky a zkoumáte, jaký nový zvuk vytvoříte. Nakonec z tohoto hraní vzniklo další postelové živé vystoupení, které se stalo asi mým nejoblíbenějším hudebním počinem vůbec… 

Running away to you (night jam). Video: Baruš Jeřábková

A proč to všechno vlastně píšu? Připadá mi, že tvorba hudby na mobilu nebo iPadu je něco naprosto fantastického a moc lidí to nezná. Navíc, ani jednou za tu dobu, kterou popisuji v článku, jsem nezapojila zvukovku a mikrofon. Nemusela jsem sedět u počítače, a už teprve ne někde ve studiu, nemusela jsem mít žádné krabičky za desítky tisíc! Mně osobně při objevu těchto možností vybouchl mozek a věřím, že mnohým z vás by se mohlo stát to samé! A nemusí vám být nutně špatně, abyste začali!

Titulní selfie: Baruš Jeřábková