Foto

KytarovkaOstrava rozsvítila Radegastovnu U Edisona

V pořadí už osmé setkání ostravských kytaristů se uskutečnilo v sobotu 14. října v Ostravě-Hrabůvce. V plné Radegastovně se sešlo okolo stovky kytaristů a zpěváků, kteří využívají speciálně navržený zpěvník, vhodný pro organizaci masových hudebních akcí.

Nejdůležitější funkcí zpěvníku je, že ten, kdo vybere aktuální písničku, ji může prostřednictvím tlačítka „live“ vyslat na mobily a tablety účastníků, kteří tedy nemusejí složitě hledat co, a v jaké tónině se právě hraje.

„To je jen jedna z mnoha vychytávek,“ říká Marek Prorok, který KytarovkuOstrava organizuje společně s Tomášem Přečkem. „Zakladatel KytarovkyBrno a autor zpěvníku Robin Zounar neustále něco vylepšuje, naposledy třeba přidal možnost scrollovat textem písně pomocí bezdrátového pedálu, takže když si dopředu připravíte playlist, postačí vám celý večer klikat nohou na jedno tlačítko.“

Robin Zounar představuje svou novou vychytávku. Foto: Marek Prorok

To je ale pouze technické pozadí akce, jejímž hlavním cílem je šířit pozitivní vibrace, které hudba přináší. Podle majitele restaurace byla na celé akci výborná atmosféra, přestože Radegastovna doslova praskala ve švech.

KytarovkaOstrava se koná cca jednou za šest týdnů pokaždé na jiném místě. Pro restauratéry je taková zastávka doslova požehnáním, protože vzhledem k popularitě akce se útrata zvedne několikanásobně nad průměr. Přestože pivo a víno teče proudem, nedochází na akcích KytarovkyOstrava k žádným opileckým excesům. Hudba, a často i tanec, je prostě na prvním místě!

Muzikanti vždy vybírají peníze do klobouku, a veškerý zisk z akce posílají na charitu. KytarovkaBrno už rozdala necelých 200.000 Kč, v Ostravě se kytarovka rozjela později, a nekoná se tak často, ale i zde už zvládli podpořit projekt Fuck Cancer (4.000 Kč), a prostředky vybrané na Pěší zóně Malá Kodaň a U Edisona (8.000 Kč) poputují na projekt Charity Water, který pomáhá zajistit čistou a hygienicky nezávadnou vodu pro ty, kteří ji nejvíc potřebují.

Autor fotografií: Petr Karafiát