Profi okénkoRecenze

Pasión de Buena Vista – kubánská vášeň léčí, ale umí být také životu nebezpečná

Pokud na vás leze předjarní deprese, není lepší medicíny než rytmická latinsko-americká vířivka z rodu Buena Vista Social Club. Nenechte se ale příliš unést, pád ze schodů v ostravském Gongu může být velmi bolestivý. Vyzkoušel jsem na vlastní odřenou kůži!

Ne zcela zaplněný ostravský Gong

Patnáctičlenný kubánský soubor Pasión de Buena Vista přijel do Ostravy po ročním odkladu kvůli covidu. Nepodařilo se mi online dopátrat, jaký je vztah aktuálního souboru k legendárnímu klubu, který zažil největší slávu ve čtyřicátých letech, aby ho později proslavil mj. Wim Wenders. Wikipedia jako legitimního nástupce uvádí Orquesta Buena Vista Social Club, o Pasión de Buena Vista ani zmínky.

Ani oficiální webová stránka neodtajňuje jména umělců nebo kontakt na manažera, prostě záhada hlavolamu. Nicméně nebudu se pouštět do investigativní žurnalistiky, protože vystoupení Pasión de Buena Vista v ostravském Gongu z pondělí 23. ledna 2023 zaslouží spíše malou pozitivní recenzi.

Jak už jsem naznačil výše, nepřicházel jsem na koncert v úplně nejlepší náladě, kterou ještě umocnila skutečnost, že jsme se do ne zcela zaplněného sálu dostali bez jakékoli kontroly vstupenek. Vyhozené dva tisíce, napadlo mě jako správného Čecha, než jsem zaslechl obdivnou poznámku své ženy, že to svědčí o vysoké občanské kultuře v mém rodném městě.

Příliš mnoho kostýmů pro hudební fanoušky

Samotná hudební a taneční show začala pozvolna, písněmi, které kromě skalních fanoušků nikdo neznal, ale které přesto dokáží pohladit svou melodickou předvídatelností. Ani tanečníci zpočátku nepůsobili příliš energicky a vášnivě, nicméně vystoupení gradovalo – pomalu, ale jistě.

Postupně přišly na řadu i obecně známé skladby jako Bésame Mucho, Guantanamera, a mě najednou bylo hezky, příznaky deprese pryč, hudba léčí, muzika uzdravuje – vyberte si. Zhruba uprostřed nastal čas pro taneční vystoupení publika – všichni jsme se pod odborným kubánským vedením postavili a nacvičili taneční figuru včetně závěrečného poskoku. Multifunkční hala Gong to vydržela!

Závěrečný tanec pod pódiem

Těsně před koncem koncertu jsem se, co by profesionální reportér magazínu pro amatérské muzikanty, chtěl přemístit z horních řad až pod pódium, abych pořídil alespoň několik pořádných fotek, avšak schody v Gongu jsou nepravidelně kladené, a já hned na prvním škobrtnul a skutálel se o několik řad níže.

Připadal jsem si jako Jan Kraus na Miss Slovensko. Byl jsem tak natěšen z pozitivních vibrací, až mě to málem zmrzačilo. Kosti naštěstí vydržely, ale šrámů jsem doma napočítal šťastných sedm.

Samotný závěr s přídavky byl fantastický. Lidé už bez zábran tančili přímo pod pódiem, k čemuž ostatně byli vyzváni. V návalu endorfinů jsem tančil i já. To až ráno nebudu schopen vstát.

El cariño que te tengo
No te lo puedo negar
Se me sale la babita
Yo no lo puedo evitar

Chan Chan by Buena Vista Social Club

Autor fotografií a videí: Marek Prorok

Pasión de Buena Vista v ostravském Gongu, 23. 1. 2023