Reportáže

Holter a Trinitum rozbušili srdce Hudebního bazaru

Páteční večer v Hudebním bazaru patřil brněnsko ostravským Holter a ostravským Trinitum.

Koncert odstartovali Holter (Brno/Ostrava). Na severní Moravě se zastavili v krátké době už podruhé. V pátek 3. listopadu se v karvinském klubu Hard Cafe zúčastnili soutěže Líheň 2023. Tahle partička mě dosud míjela. Zaregistroval jsem ji až teď, přes nového kytaristu Petra Vontora, se kterým se už nějaký pátek znám.

Holterovo monitorování nebo Holterův monitor, často také jen Holter (čti holtr), je přístroj využívaný v medicíně obvykle ke sledování srdeční aktivity po delší časový úsek. (Wikipedie)

Pro neznalé, Holter nejsou žádní nováčci. Hrají od roku 2015 a za tu dobu stihli vydat dvě alba EP Spojení (2015) a Pointa (2017). K tomu natočili několik klipů. V současné době hraje čtyřčlenná formace ve složení Gablos (bicí), Robb (basa), Veru (zpěv) a Petr (kytara), který se ke kapele přidal v létě 2023.

Hned s prvním songem mě napadlo, že jsem nedávno poslouchal kapelu O.N.A. a jejich song Niekochana a přemýšlel, že bych si na něco podobného rád zašel. Na rockovou kapelu s výrazným ženským vokálem. I když nejsem příznivcem přímočarého vrstvení obrazů v textech, tak jsem všemu, co do nás Veru svým pevným a silným hlasem sypala, věřil. Prostě živel, bylo jí všude plno a to doslova!

Holter. Foro: Pavel Duroň
Holter v Hudebním bazaru. Foto: Pavel Duroň

A tohle mě prostě baví, šlapající kapela s mohutným zvukem a frontmanka, kterou nejde přeslechnout, ani přehlédnout. Občas mi přišlo, že jí byl prostor klubu malý. Proto se neubráním otázce:

Jak tohle bude fungovat někde venku na velkém pódiu? (Tip pro organizátory festivalů!)

Ve druhé půlce večera to do dobře rozjetého publika napálili ostravští Trinitum. V současné době, po mnoha obměnách, hraje kapela ve dvou členech, jak Marek zavtipkoval – duo Yamaha, ve složení Marek Konečný (bicí a zpěv) a Tomáš Klos (basa, kytara, zpěv, mašinky). Mohli jsme je dříve slyšet v rockovo-elektronické kapele Public Relations. Tenhle styl, rockovo elektronický crossover, si přinesli i do Trinita.

Tinitum. Foto: Pavel Duroň
Trinitum a jeho mašinky v Hudebním bazaru. Foto: Pavel Duroň

I když žánrově je Trinitum velmi blízké původním Public Relations, tak Markův vokál ho dělá daleko syrovější. A zpívající bubeník přidává na puncu výjimečnosti. Zarytí rockeři mají za domácí úkol vyjmenovat, kolik znají kapel se zpívajícími bubeníky.

Tomáš během koncertu střídal basu s kytarou a zahrál i na klávesy. O zbytek se postaraly předprogramované smyčky. Rozhodně šlo slyšet, že to kluci se svými mašinkami umí! Jako latentní a příležitostně hrající muzikant vím, jak tyhle věci umí potrápit. Tady vše fungovalo na jedničku s hvězdičkou!

Autor fotografií a videí: Pavel Duroň

Holter živě v Hudebním bazaru 24. 11. 2023. Video: Pavel Duroň
Trinitum živě v Hudebním bazaru 24. 11. 2023. Video: Pavel Duroň