Rozhovor

Guru amatérských muzikantů – Dan Kierstad

Dan Kierstead, zakladatel kanadské Facebookové skupiny Amateur Musicians a, pochopitelně, amatérský muzikant. Jeho uzavřená skupina atakuje hranici dvou tisíc členů.

Většina z nich jsou posluchači a fanoušci. Menšina publikuje své amatérské hudební nahrávky na nejrůznější nástroje od kytary po harfu. Hudební kvalita se pohybuje od nesnesitelného vrzání po náhodná setkání s muzikálními génii. Ale kritiku tady nečekejte, je přísně zakázána! Amatéři se dali dohromady, aby společně vzdávali hold hudbě v jakékoli podobě, aby se navzájem povzbuzovali a inspirovali. Právě díky této skupině se zrodila její česká obdoba: Muzikanti co děláte.

Jaká byla vaše motivace, když jste v roce 2018 zakládal skupinu Amateur Musicians?

Muziku jsem vždy miloval. Mezi nejkrásnější vzpomínky z dětství patří chvíle, kdy můj otec hrál na kytaru a já mu naslouchal. Před několika lety jsem publikoval několik videí v různých hudebních skupinách, ale nedostal jsem vůbec žádnou zpětnou vazbu, ani dobrou, ani špatnou. Až mě jednou ráno u kávy napadlo, že když nemůžu najít skupinu, jakou hledám, že ji budu muset vytvořit.

Jak se vám za dva roky podařilo přilákat necelou tisícovku členů?

Nejprve jsem přidával přátele a rodinu. Trvalo několik měsíců, než se začali objevovat lidé odjinud. Všiml jsem si, že noví členové jsou nejprve velmi plaší, zjišťují, jak se věci mají, než se odváží publikovat první nahrávky. Ona je to obrovská výzva, jít se svou kůží na tak velký trh, i když jenom virtuální.

Všiml jsem si, že ve skupině vytváříte bezpečné prostředí, a diskutující jsou velmi pozitivní a podporující!

Mezi pravidla Amateur Musicians patří, že je vyloučeno jakékoli zesměšňování ostatních. To je moje role, coby moderátora skupiny. Věřím, že v každém z nás se skrývá umělec, a malé povzbuzení od ostatních mu pomůže, aby se nebál vyjít na světlo. Pro ty, kteří ještě váhají, jsem dobrým příkladem já sám. Neustále zveřejňuju vlastní nahrávky, které jsou plné chyb, a ne vždy se všechno podaří přesně podle plánu. Nevedu lidi zpátky k hudbě. Spíše se je snažím povzbuzovat, aby se otevřeli své vlastní muzice.

Skládáte vlastní písně?

Občas nějaké skladby přepisuju. Většinou abych pobavil ženu a děti. Kdysi dávno jsem napsal jednu píseň, ale ještě jsem ji nenahrál. Možná někdy příště, člověk nikdy neví. V naší skupině je ale hodně členů, kteří komponují vlastní skladby. Je to skvělý pocit sledovat lidi, jak se postupně otevírají a jak se jejich talent rozvíjí.

Vaše skupina má základnu v Kanadě, ale určitě se k vám přidávají amatérští muzikanti z celého světa.

Ano, já jsem z Kanady, ale máme členy v Austrálii, USA, Indii, Brazílii, Číně, a seznam se stále rozrůstá.

Nějaký konkrétní důvod, proč jste Facebooková skupina a ne stránka?

Začínali jsme jako stránka, která pak přerostla do skupiny. Vyrostlo z ní několik velmi dobrých přátelství, potkal jsem řadu úžasných lidí, na které bych jinak neměl šanci narazit. Každý je jiný, a je zajímavé pozorovat, co mají rádi, co umí, jak různými způsoby interpretují jednu píseň. Strávil jsem spoustu času monitorováním skupiny, přijímáním či odmítáním příspěvků, a velmi mě uklidňuje, když mohu sledovat tu variabilitu a všestrannost našich členů.

Nějaká rada pro ty, kteří by chtěli zkusit něco podobného v jiné oblasti nebo v jiném jazyce?

Především si buďte jistí tím, o co se snažíte. Pečujte o svou vizi, mějte trpělivost a odhodlání vydržet. Postarejte se o to, aby to lidi bavilo, umožněte jim rozvinout jejich individuální talent a na této cestě je povzbuzujte. Uvidíte, jak vyrostou, když zjistí, že jsou vítáni a oceňováni. Talent dřímá v každém z nás, ale někdy potřebuje pomocnou ruku k tomu, aby se rozvinul.

Kolik lidí aktivně publikuje svoje nahrávky?

Řekl bych přibližně 10 – 20%. Nesmíme zapomínat, že každý má svůj život, práci a rodinu. Naše stránka není žádnou soutěží. Máme spoustu členů, kteří se jen chodí podívat na ostatní, protože třeba ještě nesebrali odvahu k tomu, aby publikovali vlastní materiál. To je taky v pořádku. Naše skupina nabízí každému, aby si hudbu užil svým vlastním způsobem.

Jaká je vaše vize do let budoucích?

Abych řekl pravdu, plánuji, že nezměním vůbec nic. Zdá se, že většina členů souhlasí s konceptem, který máme nastavený. Samozřejmě bych si přál, aby naše čísla rostla, ale jsem vděčný za to, co máme dnes. Hudba je léčitelka. Skutečně tomu věřím. Bez ohledu na to, čím procházíte, nebo jak špatně se cítíte, vždy můžete najít píseň, která dokáže změnit vaši náladu, píseň, která vystihuje, co máte na jazyku, ale nenašli jste pro to vhodná slova. O tom je naše skupina. Založil jsem ji pro sebe, a postupně zjistil, že lidí, jako jsem já, je na světě mnohem víc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *